Bjērns Natthiko Linderblāds "Varbūt es maldos"

April 22, 2022  •  Leave a Comment

 

 

Bjērns Natthiko Linderblāds/Karolīne Banklere/Navids Modiri

"Varbūt es maldos" 2022

 

 

Björn Natthiko Lindeblad
"Jag kan ha fel och andra visdomar från mitt liv som buddhistmunk" 2020

DSC_3263DSC_3263SK

 

 

"Lasīt labu grāmatu ir tāpat kā doties ceļojumā- tu izkāp nezināmajā, ļaujoties iespaidiem un piedzīvojumiem." (7.lpp.)

 

Dažkārt cilvēkam ir iespējams izvēlēties ne tikai laiku, kad nākt pasaulē, bet arī brīdi, kad atvadīties no tās. Man šķiet, ka kritiskās situācijās, kad otra iespēja ir ciešanas sev un apkārtējiem, izvēlēties mierpilni aiziet, līdzās esot pašiem tuvākajiem un nozīmīgākajiem cilvēkiem, ir brīnišķīgi. Protams, rietumu un austrumu kultūrā pastāv būtiskas viedokļu atšķirības, kas notiek ar cilvēka dvēseli, kad tā atstāj ķermeni, bet, lai arī kurā pusē tu nenosliektos teorijā par pēcnāves eksistenci, ir vērts pieņemt nāvi kā daļu no mums dotās dzīves, nevis biedējošu tabu tēmu, par kuru atsakāmies pat domāt.

 

"Svarīgākais, ko esmu ieguvis septiņpadsmit gadus ilgajā garīgajā treniņā, ir atskārsme, ka vairs neticu visam, ko domāju. Tas ir mans superspēks." 

 

Izņemot melnbaltos vākos ieskauto grāmatu no plaukta, zemē nokrīt pastkarte ar ierakstu "Ja tu lasi šo, mans laiks ir beidzies."... Tas viss liekas tik sirreāli, gluži kā aizkapa vēstījums no paša autora. Tik savādi apzināties, ka persona, kuras grāmatu es turu rokās, ir izvēlējusies aiziet no dzīves. Jā, daudzi autori ir viņsaulē, bet reti kurš iepriekš lasītājam atstāj ziņu.

 

Lielākā daļa droši vien ir dzirdējusi par "Mūku, kurš pārdeva ferari"- biznesa vidē iedzīvojušies rietumnieki, kuri pamet visu savu līdzšinējo dzīvi, lai pievērstos askētiskajai mūka dzīvei, nav nekāds jaunums, bet Bjērna Natthiko Lindeblāda dzīvesstāsts pārņem savā varā ar savu vienkāršību un atklātību. Jaunais zviedrs, kurš, sekojot sabiedrības un ģimenes ceļa virzienam, uzsāka savu ekonomista karjeru, vienā mirklī (tas patiešām bija mirkļa lēmums) pamet visu (nonullējas) un dodas klosterī, lai pilnīgā askētismā, stingrā režīmā- pārtiekot no apkārtējo cilvēku žēlastības dāvanām, 17gadus pavadītu Taizemē, Anglijā un Šveicē. 

 

Atteikties no civilizētās sabiedrības priekšrocībām un izpriecām meža klosterī , kur visapkārt mutuļo līdzīgi domājoši prāti, ir viens. Pavisam kas cits- noturēt šo mediatīvo domu pārspēku parastā sabiedrībā ikdienā. Ne velti, nolemjot atgriezties Zviedrijā, bijušais mūks iestrēga dziļā depresijā.

Divas pasaules, kas fiziski pastāv līdzās, bet garīgi nespēj pārvarēt milzu atšķirību aizu, ir grūti apvienot. Vai Bjērnam izdevās atrast līdzsvaru, darbu un nodibināt ģimeni- to lasi viņa biogrāfiskajā darbā.

 

Bjērna stāsts ir skaudrs, bez izskaistinājumiem un atklāts- viņa personībā piemīt kas ļoti harizmātisks, gandrīz katrā lapā ir kāds citāts, ko gribas iegravēt sev prātā. Bet tajā pat laikā, lai arī tas nav nekas skandalozi unikāls, caurum cauri vijas viedums, ko vērts pieņemt un saglabāt sevī. Nevajag domāt arī, ka budistu mūka būtība ir kas ārpasaulīgs, gluži pretēji- Bjērns nebaidās atklāt savus zemākos punktus, tumšās domas un nebeidzamo cīņu ar sevi, pieņemot, ka ir lietas, ko mēs nevaram mainīt vai izvēlēties, lai kā arī vēlētos. 

 

4zvaigznes

 

 

Ps. Vai zināji, ka zviedriski Björn ir lācis?

 

"Ir tikai viena vienīga lieta, kas ir pilnīgi droša, proti: reiz šī dzīve beigsies. Viss pārējais ir cerības, bažas, hipotēzes, vēlmes, idejas un nodomi." (107.lpp.)

 

 

Tulkotāja: Inga Grezmane

Izdevniecība: Zvaigzne ABC

 

DSC_3282DSC_3282SK

 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive