Henrika Andersone "Gabaliņš dvēseles"

April 04, 2022  •  Leave a Comment

Henrika Andersone

"Gabaliņš dvēseles" 2022

 

Henrika Andersson
"En skärva av själen" 2014

 

 

DSC_2924DSC_2924SK

"Cilvēki ir bara dzīvnieki. Lielākā daļa izvēlas pievērt acis." (186.lpp.)

 

15 gadus vecā Miriela dzīvo divās paralēlās realitātēs- vienā viņa ir vecākā māsa smagi slimajam brālim, kuram ārsti līdz galam nevar noteikt diagnozi, bet no otras puses viņa ir tikai pusaudze, kura mācās atrast savu vietu šajā sarežģītajā pieaugšanas posmā. Brāļa slimība rada milzu spiedzi visai ģimenei, savā ziņā liekot Mirielai pieaugt ātrāk kā viņai būtu nepieciešams, neļaujot līdz galam izbaudīt pusaudžu bezrūpju laiku, kad pievērsties tikai savām vēlmēm.

Somijas zviedru rakstniece Henrika Andersona mazajā grāmatiņā "Gabaliņš dvēseles" sabērusi daudz jo daudz emocionāla pārdzīvojuma, mistiska spēka un pusaudža atkailinātās pirmās jūtas, kurās bēgot no ikdienas, tik viegli apmaldīties un maldīties.

Neparastā sižeta līnija apvieno reizē pārpasaulīgo, ezotērisko un dēmonisko, ievelkot lasītāju prāta labirintos, ļaujot pašam atrisināt neatbildētos jautājums. Aizverot vāku, tā vien gribas uzdot autorei jautājumus, lai spētu pielikt punktu šim stāstam. Tā vietā, stāsts turpina risināties manā galvā, iztēlojoties neskaitāmos scenārijus, kā stāsts varētu turpināties.

 

"Kāds internetā bija ierakstījis, ka, lai remdinātu savas alkas, jāienirst dziļi dvēselē. Bet kā var zināt, ka esi ieniris pareizajā vietā?" (97.lpp.)

 

"Gabaliņš dvēseles" ir hipnotizējošs jauniešu romāns, kas runā par daudzām klusinātām tabu tēmām bērnu literatūrā- karu, smagu slimību, dēmonisko. Bet grāmata ne mazākajā mērā nav bērnišķīga, jo tajā caurum cauri virmo pieklusināts viedums. Atsevišķi citāti grāmatā kā bungu vālītes uzsists ritma raksts, iebliež tieši pa saules pinumu, it kā autore to visu attiecinātu uz pašreiz pasaulē notiekošo. 

"Tā nav mana vaina. Tā nav arī tava vaina, Ben, ka tu esi slims. Pie vainas ir dzīve, un dzīvi nevajag ienīst. Jo, iespējams, dzīve ir vienīgais, kas mums dots." (92.lpp.)

 

Henrika Andersone latviešu lasītājiem pazīstama ar savu grāmatu "Emma Glorija un sarkanā Ilgu grāmata"- par kuru 2014.gadā saņēmusi Jāņa Baltvilka balvu.

 

"Mammas galvā nepietiek vietas vairāk kā vienam bērnam vienā reizē. Un, lai arī tu, Ben, esi tik maziņš, visu vietu aizņem tu." (60.lpp.)

 

3.9 zvaigznes

 

Tulkotāja: Inga Mežaraupe

Izdevniecība: Liels un Mazs

DSC_2928DSC_2928SK


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive