Marija Ērnestama "Mīlestības pavasaris"

April 11, 2022  •  Leave a Comment

Marija Ērnestama

"Mīlestības pavasaris" 2022

 

 Maria Ernestam
"Knäckta ägg och krossade hjärtan - en alldeles omöjlig påsk" 2021

 

DSC_2980DSC_2980SK

Vai zini, ka pastāv arī Lieldienu romāni?! Jā, jā, mums visiem nav nekāds jaunums par pirmssvētku romāniem, kas īpaši veltīti tai satraukuma un rpieka pilnajai Ziemassvētku gaidīšana, dāvanu saiņošanai, piparkūku cepšanai un mājas rotāšanai. Kāpēc gan tāpat nevarētu būt pirms Lieldienām?! Katrā ziņā, man vēl nebija sanācis lasīt romānu, kura darbība fokusējas pirmsLieldienu gaidās.

 

Šis ir zviedru autores Marijas Ērnestamas otrais romantiskais romāns, kurā  lasītājs var sekot galvenās varones Līsbetas ikdienas, darba un mīlas dzīvei. Pirmais romāna "Mīlestībai nav brīvdienu" darbība norisinās pirms Ziemassvētkiem, tāpēc likumsakarīgi, ka turpinājums "Mīlestības pavasaris" seko gadalaikiem un attēlo pavasari pirms Lieldienām. Autore min, ka labprāt turpinātu rakstīt par Līsbetes dzīvi, iespējams, ka nākamais romāns būs veltīts vasaras saulgriežiem, pieturoties pie četru gadalaiku atzīmes. 

 

Autore savu galveno varoni nav radījusi nejauši- viņa kā fona varone figurējusi kādā senākā romānā "Marioniešu meitas". Lai arī vienkāršā skolotāja Līsbeta, kurai dzīvē gadās neskaitāmas ķibeles, ne ar ko īpaši neizcēlusies, kādas grāmatu blogeres komentārs, ka tieši ar šo varoni viņa spējusi identificēties, Ērnestamai iesēdies tik ļoti prātā, ka viņa nolēmusi uzrastīt tieši Līsetei veltītu grāmatu. "Mīlestībai nav brīvdienu" man diemžēl ir paslīdējusi garām, bet varu teikt, ka, neskatoties uz to, ka "Mīlestības pavasaris" ir turpinājums, grāmatu var droši lasīt arī atsevišķi, jo ik pa laikam tiek agādināti arī senāki notikumi.

Ja jau mēs runājam par Lieldienām- tās nav iedomājamas bez olām. Un olas?! Kaut kur turpat pie olām būs arī vistas. Tās kopā ar karaliska vārda īpašnieku gaili grāmatā ieņem lielu nozīmi. 

 

Grāmata, kas neuzdod sarežģītus jautājumus, bet attaino kādas pavisam parastas zviedru skolotājas dzīvi. Stāsts, ko novērtēs romantiskās literatūras cienītāji, kuriem patīk baudīt mierpilnu un priekpilnu romānu ar šķipsniņu romantisma un mazdrusciņas pašironijas. 

 

"..Tobe vilka viņu prom no seju svelmējošā ugunskura un čukstēja, ka tagad gan mēs iesim mājās. Jo man tev ir pasaulē lielākā Lieldienu ola. Tikai tev vienai." (297.lpp.)

Tā kā šī nav pirmā grāmata no zviedru autores repertuāra, es kārtējo reizi pārliecinos, ka Ērnestamai ir netipisks veids, kā pārsteigt lasītāju ar sižetiskās līnijas mulsinošu neparastumu.

 

3zvaigznes

 

Tulkotāja: Vizma Zaķe

Izdevniecība: Latvijas Mediji

DSC_2993DSC_2993SK


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive