Jānis Sviklāns "Žults"

May 31, 2022  •  Leave a Comment

Jānis Sviklāns

"Žults" 2022

 

DSC_4244DSC_4244SK

 

 

Ja meklē pēc vārdiem, kas īsti definē žulti, tad šī grāmata, kas izdota "Vakara romānu" sērijā tev noteikti sniegs atbildi. Žults te ir atliku likām, tik ļoti daudz, ka liksies, ka tā līst tevī iekšā, vārās un gāžas pāri malām, kā aizmirsts putras katls uz plīts, kuru pēc tam nav iespējams kā citādi izmazgāt, kā cītīgi no visas sirds beržot ar metāla skrāpekli. 

Romāna galvenais varonis- pavisam jauns kādas valsts iestādes darbinieks ir ar dzīvi un apkārt notiekošo neapmierināts indivīds, kuram tā vien gribētos pateikt, ka labs terapeits atrisinātu tik daudzas problēmas. Vienīgi to grūti saskatīt, kad visi apkārtējie ir muļķi, liekuļi, resnas govis, bet tu vienīgais esi taisnas tiesas lēmējs, visu zinošais, godprātīgais un vienkārši ideāls cilvēks. Šīs grāmatas galvenais varonis ir tik kaitinošs un neciešams, ka labprāt piešķritu tam titulu- gada nesimpātiskākais grāmatas varonis. To nudien no sirds piešķiru žultscilvēkam. 

 

Lasot romānu, progresijā pieaug arī mans žults līmenis, jo negatīvās žēlošanās ir tik lielā devā, ka nespēju sevī atrast pretindi. Bet par ko gan sūdzās galvenais varonis? Par visu- mazo atalgojumu, par darbu (kurā pārsvarā jāimitē, ka strādā), par draugiem, par kuriem nav saprotams, kāpēc viņi vispār tiekas, par neeksistējošām meitenēm, no kurām lielākā daļa ir govis vai resnas vai trulas, par to, kas it kā pienāktos, par izcilo personību, kas netiek novērtēta, par kolēģiem, par kuriem viss zināms labāk, par interneta komentētājiem, kuri neliek īkšķus taviem komentāriem....tā sarakstu var turpināt un turpināt. Grūti dzīvot pasaulē, ja esi ideāls, bet visi pārējie neko nejēdz. 

 

No citas puses- tie, kas pazīst drēbi valsts iestādes šinelī, atpazīs tik daudzas nepilnības un klusībā mās ar galvu. Tas tikai arvien vēl apliecina, ka nekas daudz nav mainījies arī no Padomijas birokrātiskās un hierarhiskās iekārtas, kurā bieži mehānisms ir salūzis un maļ tukšgaitā, izliekoties par pilnībā funkcionējošu aparātu. Un, protams, arvien ir jautājums- kas ir tie briesmīgie troļļi vai riebīgie komentētāji, kas velta savu dārgo laiku, lai izmēztu savu mēslu spaiņus citiem uz galvas interneta vietnēs. Te nu autors ir mēģinājis parādīt vienu no šādiem indivīdiem- ar dzīvi neapmierinātu darboni, kuram tā teikt pašam īsti savas dzīves nav. Jebkurā gadījumā- galvenais tēls ir tik nomācošs, ka gribas uzlikt "mute", vai "delete"- tāpat kā agresīvos "vienīgās taisnības zinātāju" komentētājus.

 

 

Izdevniecība: Latvijas mediji

Vakara romāns

 

DSC_4239DSC_4239SK
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive