Mīkaels Niemi "Kā nomedīt lāci"

June 21, 2022  •  Leave a Comment

Mīkaels Niemi

"Kā nomedīt lāci" 2022

 

Mikael Niemi

"Koka björn" 2017

DSC_4517DSC_4517SK

 

"-Tik daudz laika, es izstomīju. - Neviens nevar pagūt izlasīt visas.

-Jā, droši vien nevar.

-Tikai....Dievs.

-Jā, protams, Dievs. Varbūt tā arī ir bibliotēku jēga, lai mēs piedzīvotu Dieva diženumu.

-Bet, ja jau pastāv bibliotēkas, vai mums vispār ir vajadzīgas baznīcas?" (258.lpp.)

 

Kā būtu, ja 19.gs. zviedru prāvests atpestītu ne tikai grēkojošās dvēseles no elles liesmām, bet arī meklētu taisnību un ļauno izvestu patiesības gaismā?!

Lars Levi Lestadius ir Dieva gans tālu Zviedrijas ziemeļu nekurienē, kur valda nabadzība ne tikai uz galda, bet arī prātos. Izglābjot kādu klaiņojošu zēnu no bada briesmām, prāvests ne tikai iemāca viņam visas savas zināšanas, bet iegūst arī sabiedroto, lai atklātu, kas pastrādājis noziegumu šajā nomaļajā nostūrī. Pievēršot uzmanību detaļām, arvien vairāk parādās aizdomas, ka biedējošais lācis- cilvēkēdājs, iespējams ir zvērs uz divām kājām pašu vidū.

 

"Kā nomedīt lāci" ir vēsturisks kriminālromāns, kas daudz attaino konkrētās lokācijas ģeogrāfiskās, vēsturiskās un kultūras īpatnības, tāpat arī tā laika sabiedrības pārliecību, dzīves apstākļus un dažādo izcelšanos sašķeltību, parādot arī cilšu etnisko dzīvesstilu. 

 

Lestadiuss, kas ir reāla persona, savā ziņā attēlots kā Puaro (citur minēts kā Šerloks)- ar asu prātu, milzu zināšanām, tādejādi pievēršot uzmanību sīkām detaļām izloba laukā nozieguma secību. Šis stāsts nebūtu tik interesants bez neparastā un reizē pazemiskā mācekļa, kuram ir savi pagātnes murgi, kas neatkāpjas pat drošā un tēvišķā aizgādņa pavadībā. Katrā ziņā šī ir aizraujoša lasāmviela, kura ievelk atmosfērīgā un neparastā stāstā.

 

Savā ziņā es vilku paralēles ar  citu zviedru vēsturisko kriminālromānu "1793", bet jau pirmajās lappās sapratu, ka esmu kļūdījusies. Abas ir pavisam citādāku stilu, vardarbības līmeni un sarežģītību. Abas ir pilnīgi un nevajadzīgi salīdzināt, jo ta katra ir ar savu īpašo raksturu.

 

"Ar rakstīšanu ir tik savādi, tā iespiežas dvēselē. (..) Rakstīšana modina nemieru, tev gandrīz kļūst slikti." (281.lpp)

 

3.8zvaigznes

 

DSC_4523DSC_4523SK

 

Tulkotāja: Dace Deniņa

Izdevniecība: Zvaigzne ABC
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive