Žans Klods Murlevā "Upe, kas tek atpakaļ"

June 23, 2022  •  Leave a Comment

Žans Klods Murlevā

"Upe, kas tek atpakaļ" 2022

 

Jean-Claude Mourlevat
"La rivière à l'envers" & "Hannah" 2000, 2002

 

DSC_4565DSC_4565SK

 

Ja tu esi pasaku cienītājs, tad šo stāstu tu aprīsi kā krāsainu ledeni ar karameļu pildījumu, jo gluži vienkārši tas savaldzinās ar savu krāšņo fantāzijas lidojumu, mežonīgu izdomu un sentimentālu aizkustinājumu.

Patiesības labad jāsaka, ka šis romāns, kas paredzēts visu paaudžu lasītājiem (vai tad ticībai pasakām ir vecuma ierobežojums?), ir divu grāmatu apvienojums, ko talantīgais franču autors Žans Klods Mulevā ir sarakstījis 2000 un 2002 gadā. 

13gadīgais Tomeks iemīlās 12gadīgajā Hannā, kad tā negaidīti ierodas viņa bodītē un satricina viņa iekšējo jūtu pasauli, par kuras eksistenci zēns nav zinājis. Uzzinot par teiksmaino upi, kas tek atpakaļ un kuras ūdens dāvā mūžību, Tomeks nolemj doties bīstami nezināmajā ceļā, lai viņam būtu iespēja vēl reizi satikt Hannu. 

 

Iemīlējusies sirds nejūt bailes un uzdrošinās paveikt prātam neaptveramo.

 

Lai arī galvenie varoņi ir bērni, viņos ir tik daudz viedā, drosmīgā un prātīgā, ka ik pa laikam sev jāatgādina, ka viņi nav pieaugušie. Savukārt autora fantāzija ir tik neparedzami aizraujoša, ka tā vien sajūsmā noelsties un gribas doties līdzi Tomekam un Hannai pa uzburtajām pasaku vietām. Ja reiz esi ieelpojis stāsta sākumu, tu gluži vienkārši paliec kā noburts. Jāsaka, ka grāmatas pirmā daļa ir spēcīgāka par otro, bet nav brīnums, kāpēc rakstnieks gribējis rakstīt turpinājumu par teiksmaino upi, kura tek atpakaļ, jo viņa radītā pasaku pasaule ir īpaša, un negribas, lai stāsts tik ātri beigtos.

 

Cauri sulīgajai fantāzijas garoziņai, slēpjas mūždien aktuālais jautājums par dzīvību un nāvi, par nemirstības nozīmi, ja jāpiedzīvo tuvo cilvēku aiziešana, par paļaušanos un svešādā pieņemšanu, par sekošanu savai sirdsbalsij, pat, ja tā liek pamest visu zināmo un doties nāves briesmās. 

 

 

Patiks visiem lieliem un maziem bērniem, kuri sirdī tic pasakām.

4 zvaigznes

 

 

 

Tulkotāja: Valērija Lasovska

Izdevniecība: Jāņa Rozes apgāds

DSC_4574DSC_4574SK


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive