Benedikts Velss "Gandrīz ģeniāls"

July 29, 2022  •  Leave a Comment

Benedikts Velss

"Gandrīz ģeniāls" 2022

 

Benedict Wells 
"Fast genial" 2011

 

DSC_5614DSC_5614SK

Kritiķu atzītais vācu autors Benedikts Velss latviešu lasītājiem pazītams pirms vairākiem gadiem ar romānu "Vientulības gals". 

"Gandrīz ģeniāls" norise ir ASV- nevis Vācija, kā varētu gaidīt. Lasot ik pa laikam iedomājos, vai autoram šī vieta ir īpaša, vai viņš ir pats devies izpētes braucienā cauri visai plašajai valstij, kā atskaites punktus atzīmējot lielākās un visiem zināmākās pilsētas? Tik nenozīmīgi, tajā pat laikā es šīs domas nespēju izmest no prāta. Benedikts uz maniem jautājumiem arī atbild grāmatas aizmugurē- romāna dēļ viņš mēnešiem ilgi ceļojis cauri Amerikai, šo laiku apzīmējot kā neaprakstāmi skaistu. To var just arī detalizētajos pilsētu aprakstos, kurās parādās nianses un katras pilsētas vaibs. 

Kleimonta. Ņujorka. Vidējie rietumi. Losandželosa. Lasvegasa. Sanfrancisko. Tihuana. Amerika. Tās ir vietas, kurām cauri traucas galvenais varonis Frānsiss kopā ar saviem tuvākajiem un nozīmīgākajiem cilvēkiem dzīvē. Kad esmu tikusi līdz 50.lappusei, es nožēloju, ka esmu izlasījusi grāmatas aizmugurē ievietoto aprakstu. Esmu viena no tiem, kurai patīk pārsteigumi un negaidītais, ko sniedz literatūra, bet šoreiz ir sajūta, ka jānoķer tā vieta, kur beigsies apraksts un sāksies nezināmais. Skaļi izklausās arī Frānsisa "ne sevišķi apdāvināts zēns" apzīmējums, galu galā Frānsiss ir tikai viens no mums- parastajiem, vidējiem, "kaimiņš no blakus mājas" personāžiem. Tik daudz un reizē tik maz.

 

Kad visiem gribas būt spilgtākajiem varoņiem savā un citu dzīvē, īpašiem un atzītiem, tad izrādās, ka neparastais, kas paslēpies katrā no mums izšķīst mūsu parastumā. 

 

Interesanti, ka tieši tagad Netflix var noskatīties dokumentālo filmu "Our father", kur kāda sieviete, kura uzzin, ka ir spermas donora bērns, meklējot savas saknes, uzzin, ka klīnikā valdošais ārsts ir slepus izmantojis savu nevis donoru spermu. Sekojot notikumiem un pavedieniem, tiek atklāti arvien vairāk un vairāk asinsradinieku jeb upuru, skaitam tuvojoties simtam un turpinot. Kā izrādās gadījumi, kad ASV auglību klīnikās esošie negodīgie ārsti, kas kāda iemesla dēļ melojuši pacientēm un solītā donora vietā izmantojuši savu spermu, ir neskaitāmi, līdz ar to interesanti lasīt par spermas donoru tēmu arī Benedikta Velsa romānā. 

 

"Gandrīz ģeniāls" motīvs ņemts no patiesiem notikumiem par ģēniju spermas banku, kurā veikts eksperiments izvēloties tikai ģēniju spermu, lai radītu jaunu paaudzi ar augstu intelekta līmeni. Pētījums tika asi kritizēts, jo ne visi piedzimušie bērni uzrādīja augstus intelektuālos sasniegumus, līdz ar to uzdodot jautājumu, cik liela nozīme mūsu intelekta attīstībai ir gēniem?!

 

Benedikts risina relatīvos cilvēces jautājumus par izcelsmi, ģenētisko mantojumu, būtību un nozīmīgumu. Un reizē tas ir romāns par pirmo mīlestību, drosmi un sevis meklējumiem, kad bērnības pasaule brūk kā kāršu namiņš, bet pieaugušo dzīves nams vēl nav uzbūvēts. Un reizē tas ir romāns par cerībām un fantāziju par neeksistējošo tēva lomu, kurā vieglāk ir sadzīvot ar iztēli kā būtu, nekā pieņemt skarbo realitāti. 

 

3.8 zvaigznes

 

 

 

Tulkotāja: Inga Karlsberga

Izdevniecība: Jāņa Rozes apgāds

DSC_5618DSC_5618SK


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive