Džūlija Smita "Kāpēc neviens man to iepriekš nav teicis?"

August 19, 2022  •  Leave a Comment

Džūlija Smita

"Kāpēc neviens man to iepriekš nav teicis?" 2022

 

Julie Smith
"Why Has Nobody Told Me This Before?" 2022

DSC_6407-2DSC_6407-2SK

Kas var būt lieliskāks par latviski izdotu grāmatu tajā pašā gadā, kad iznācis tās oriģināls?! Grāmatmīlis manī jūtas izlutināts.

 

"Sociālajam atbalstam ir pozitīvs iespaids gan uz cilvēku, kurš to saņem, gan uz to, kurš to sniedz." (65.lpp.)

 

Džūlija Smita, kurai ir vairāk kā 3 miljoni sekotāju interneta vietnē TIK TOK, savos īsajos stāstiņos uzrunā auditoriju par problēmām, ar kurām mēs ikviens saskaramies kādā dzīves posmā.

Savā ziņā, pateicoties pandēmijai un profesionālajai attieksmei ne tikai psiholoģes profesijā, bet arī prasmīgi veidotajos video, Smita pievērš cilvēkus mentālās veselības normalizēšanai- tas ir kas tāds, no kā nevajag izvairīties ne privātās sarunās, ne publiski.

Grāmata "Kāpēc neviens man to iepriekš nav teicis" ir kā nākamais loģiskais solis sarunai ar skatītāju- ikvienam pieejamā, viegli uztveramā valodā sarakstīti galvenie pieturpunkti aktuālām mentālās veselības problēmām. Nodaļās skartas tādas tēmas kā depresija, motivācija, sēras, stress, bailes, pašapziņa un jēgpilna dzīve, pavisam īsi un kodolīgi aprakstīta problēmu esence ikvienam saprotamā valodā. Katras nodaļas beigās izcelti svarīgākie punkti un doti treniņrīki- jautājumi un uzdevumi, lai detalizētāk izprastu sevi un savas sajūtas.

 

"Depresija ir dzīves periods, kuras laikā mums vienkārši jāsaņemas un jādara tas, kas pašiem šķiet svarīgs, pat tad, ja trūkst vēlēšanās, jo pretējajā gadījumā kādreizējā spēja baudīt neatgriezīsies."

 

Lasot grāmatu, iesaku ieskatīties Smitas IG kontā, kur prasmīgi izstrādātie krāsainie video ievilks citā dimensijā, līdz liksies, ka atrodies terapeites kabinetā tete a tete ar pašu psiholoģi. Atgriežoties pie grāmatas teksta, aizkadrā skanēs Smitas dzirkstošā balss un kodolīgie izteicieni, kas pavisam īsā formātā izstāsta pašu esenci.

 

Tā kā šī nav akadēmiska grāmata, daudzi temati ir tikai ieskicēti un neiegrimst detaļās, līdz ar to pieņemu, ka mērķauditorija ir cilvēki, kas nav paši saistīti ar psiholoģiju un terapiju. Tieši tas, ka grāmata ir vienkārši un saprotami uzrakstīta, piesaista un uzrunā, tāpat kā autores personība. 

 

"Viens no ātrākajiem veidiem, kā pavēstīt smadzenēm, ka atrodaties drošībā, patiesībā ir ar smaržas palīdzību." (107.lpp.)

 

Grāmata, protams, nekādi neaizstāj terapiju, tā drīzāk ir kā papildinājums vai grūdiens, lai piezvanītu savam terapeitam (vai uzmeklētu to). Bet tajā pat laikā, šādas grāmatas un pieeja psihologam sociālajos medijos ir profesijas un mentālās veselības normalizēšana, steriotipu laušana, mītu kliedēšana un ceļš uz sevis izprašanu. 

PS. Kāpēc viskodolīgāk sarakstītās grāmatas nāk bonusā ar nosaukumu, kuru nekādi nav iespējams atcerēties?!

 

"Ja jums ir grūti runāt, rakstiet." (129.lpp.)

 

3.8 zvaigznes

 

Tulkotāja: Agnese Orupe

Izdevniecība: Helios

DSC_6427DSC_6427SK


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive