Ervē Leteljē "Anomālija"

August 10, 2022  •  Leave a Comment

Ervē Leteljē

"Anomālija" 2022

 

 Hervé Le Tellier

"L'Anomalie" 2020

DSC_6353DSC_6353SK

Iedomājies, ka tavā dzīvē vienu dienu uzrodas tavs "doppelgänger" jeb dubultnieks, kurš pretendē uz tavu dzīvi, darbu, partneri, bērniem. Neiespējami?! Franču matemātiķis Ervē Leteljē, kurš darbojas arī kā žurnālists, ēdienu apskatnieks un skolotājs, savā godalgotajā romānā izspēlē simulācijas spēli, kurā viss ir iespējams. Arī reiss 006, kas dodas no Parīzes uz Ņujorku, duboltojoties nolaižas lidostā jūnijā. Ir tikai viena problēma, tieši šis pats reiss ar to pašu apkalpi un pasažieriem ir jau bijis ieradies lidostā martā. Iesaistoties valdībai, FIB, tiek meklēts risinājums, kā dubultniekiem spēt dzīvot turpmāk. Pirmajā grāmatas daļā autors detalizēti iepazīstina lasītāju ar vairākiem pasažieriem, viņu problēmām un izaicinājumiem.

 

Oriģinālais sižets ir lieliskāks par izpildījumu, tiem, kas gaidījuši spraigu trilleri (es teiktu tālu no trillera), nākas saskarties ar matemātiskā prāta labirintiem, kuros rakstnieks ved pa intelektuāli metafizisko simulāciju, meklējot varbūtības variācijas, ironiski interpetējot valstu un valdību dažādo reakciju un spēlējoties ar iespējamiem kodu un simbolu atšifrējumiem. Tas ir kā ielīst rakstnieka domu plūsmā un mēģināt noturēties pret straumi, jo romāns negrib un netaisās ierobežot sevi kādas vienota žanra rāmjos, gluži pretēji- meklējot jaunas shēmas kā veidot romānu un pierādīt izcilību. Pēcromāna atlikumā neskaitāmi lasītāji mēģina izlobīt gala rezultāta esenci, galu galā radot arvien jaunas interpretācijas. Un iespējams, ka gluži kā dzīvē, jebkura cilvēku iejaukšanās, rada vēl lielāku haosu. Bet tikpat labi, rakstnieks ievilcis lasītāju šajā simulācijas spēlē, vēlas pateikt, ka mēs visi esam viens vienīgs eksperiments.

 

Vērīgs lasītājs, var pamanīt tādas detaļas, ko rakstnieks ir iedevis gluži kā zīmes, lai atrisinātu šo literāro mīklu. Piemēram pieminētā Oulipo- pats Leteljē ir tās eksperimentālās rakstnieku grupas dalībnieks. Oulipo ir rakstnieku un matemātiķu grupa, kuri mēģina veidot īpašu rakstības mehānismu un jaunus veidus un stilus, kā rakstīt. Starp citu, šai grupai piederīgs ir arī Italo Kalvīno ("Palomars", "Ja reiz ziemas naktī ceļinieks"). Tāpat arī simboliski veidotais nobeigums ar "iztecējušiem vārdiem" ļauj interpetēt nobeigumu.

 

Neparasts, prātu kutinošs intelektuāls romāns ar oriģinālu sižetu, kas izspēlē dzīves simulāciju par neiespējamiem notikumiem. (un tikpat labi gluži reāliem) 

 

3.5 zvaigznes

 

Tulkotāja: Inese Pētersone

Izdevniecība: Zvaigzne ABC

DSC_6361DSC_6361SK


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive