Mavils "Kinderlande"

August 13, 2022  •  Leave a Comment

Mavils

"Kinderlande" 2022

 

Mawil

"Kinderland" 2014

 

DSC_6538DSC_6538SK

Tas, ka Latvijas grāmatu tirgū parādās arvien jaunas komiksu grāmatas jeb grafiskie romāni, ir ne vien apsveicami, bet lieliski. Bērniem labi saprotamā ilustrāciju forma, kas papildināta ar īsiem tekstiem, pieaugušajiem ir vēl jāiemācās pieņem par nopietnu literatūru, it sevišķi, kad komiksu tēmas nav vairs tikai par mulfilmu tēliem un supervaroņiem, stāstot par vēsturiskām un sāpīgi sarežģītām tēmām.

Vienīgais, kas Latvijas tirgum pietrūkst- ir šajā lauciņā pašmāju radītie šedervi, līdz tam vēl jāpaciešas, tikmēr neskādēju importētos grafiskos romānus. Un tie patiešām pārsteidz ar dziļdomīgu un simbolisku vēstījumu, reizē drosmīgi spēlējoties ar grafisko risinājumu, krāsu toņiem un tekstiem.

 

"Kinderlande" vēsta par Austrumberlīni 1989.gadā- tieši pirms Berlīnes mūra krišanas. Sarkanie kaklauti, piena pakas, pionieri, tukšie veikali, klusinātās runas aiz aizvērtām durvīm dzīvokļos, kaitīgie rietumi un labi dzirdīgās ausis skolas gaiteņos- tas viss ir tik zināms jebkuram PSRS piedzīvojušam bērnam, līdz ar to, neskatoties, ka šī grāmata ir par Berlīni, daudzas lietas ir tik atpazīstamas.

 

Nezinu, cik daudz no tā visa uztver mūsdienu bērni, bet es kā pieaugušais ļoti priecājos par šo grāmatu- tik ļoti šeit piestrādāts pie simboliskām detaļām, piedevām grāmatas beigās daļa no tām izskaidrotas no toreiz pastāvošā režīma konteksta. Vēsturi var mācīties arī šādi. Un pasakiet vēl, ka grāmatas nav paredzētas arī dēkainīgam rakarim, kas bīstas no tām kā no uguns. Dodiet bērniem komiksus- jūs pat nepamanīsiet, kad jau viņi būs ierauti lappušu varā. 

 

4 zvaigznes

 

 

Tulkotāja: Ieva Lešinska

Izdevniecība: Liels un mazs

DSC_6525DSC_6525SK
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive