Džena Andersone "Sainis"

January 05, 2023  •  Leave a Comment

Džena Andersone

"Sainis" 2022

 

DSC_9453DSC_9453SK

"..cilvēki dzīvoja tālāk, un neviens pat nemanīja tepat blakus Gvendas plaisājošo dzīvi ar visām tās eksistenciālajām kolīzijām." (150.lpp.)

 

Džena Andersone ar savu debijas stāstu krājumu "Dadži" ienāca pārliecinoši un spilgti latviešu orģinālliteratūras lauciņā, attainojot cilvēku personības tumšākos nostūrus, atkailināti reflektējot skaudro un netīkamo, izgaismojot notikumus, uz kuriem mēs ikdienā un savā dzīves kosmosā gribam piežmiegt acis.

Nenoliedzami Dženas Andersones pamatprofesija krimināltiesībās un juristes darbs ir bijis par idejām daudziem no tēliem un ainām, tāpat arī ikdienā novērtoais un piedzīvotais. Tieši stāstu pietuvinātība reālajai dzīvei padara tos līdz skaudrumam dzīvus. 

Dženas Andersones apbrīnojamās darba spējas un ideju realizēšana nu ir iedzīvinātas otrajā stāstu krājumā "Sainis", turpinot preparēt cilvēciskās vājības un nospiedošo sabiedrības dominanci, kas ierobežo un savaņģo cilvēka patieso būtību.

Titulstāsts "Sainis" kā metaforisks apzīmējums cilvēciskajai nastai, ko daudzi no mums neapzināti vai apzināti velk cauri visai dzīvei. Dažiem no stāstiem raksturīgs gluži vai mistisks pieskāriens, nojaucot robežas starp realitāti un iztēli. Ar mākslinieciskajiem līdzekļiem ieviešot nomoda, murgu vai halucināciju radītas ilūzijas- gan tiešā, gan pārnestā nozīmē ļaujot varonim transformēt savas emocijas un iekšējās pasaules cīņas.

 

"Patiesībā jau ir tik labi nekam nepretoties. Ir tik labi nepretoties pašam sev. Ļauties sev pašam. Atļaut būt sev pašam." (238.lpp.)

 

Daži no stāstiem savā lappušu distancē pietuvojas garstāstiem, pēc sajūtām iesildoties gargabalniekam jeb romānam. Tā kā atsevišķi pieminētie varoņi ir izmeklētāji/likuma sargi, nebūtu pārsteigums, ka nākamie darbi varētu būt kriminālistikas žanrā vai turpināt vairāku žanru sapludināšanu, kā piemēram stāstā "Inspektors".

Andersone savus stāstus veido pamatīgi, pārliecinoši, ar pieredzes bagātiem triepieniem un spilgtiem izteiksmes līdzekļiem, neskatoties uz to, ka šis ir tikai otrais stāstu krājums. No skarbās vides, kas ietekmē cilvēku likteņus, Džena ir vairāk pievērsusies iekšēji personīgajiem slāņiem, kuros varoņi apzinās savas rīcības sekas un mijiedarbību ar citiem sabiedrības locekļiem, īpaši apskatot vainas apziņu, kas dažādos līmeņos var sagraut rūpīgi būvētu dzīvi. 

Kas tu esi, kad atmet visas tās maskas, kuras pielieto attiecīgi vajadzībai? Kas tu esi sabiedrībā, salīdzinot ar to sevi, kas tu esi vienatnē. Džena Andersone izvelk laukā eksistencionālus jautājumus, liekot apzināties cēļoņsakarības un dzīves trauslumu.

 

"Allas abas rokas bezspēcīgi kā divas pagales guļ viņai klēpī." (355.lpp.)

 

 

 

 

Izdevniecība: Zvaigzne ABC
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive