Gillian Flynn "Sharp Objects"

January 06, 2023  •  Leave a Comment

Gillian Flynn

"Sharp Objects" 2006

 

DSC_9287DSC_9287SK

"..mother would not be distracted from her grief. To this day it remains a hobby." (97.lpp.)

 

Sulīgi pievilcīgs ābols displejā, kurā iekožoties atklāj, ka iekšpusē viss ir sapuvis, neēdams un riebīgs. "Sharp Objects" vizuāli pievilcīgo sajauc kopā ar kroplīgi atgrūstošo. Toksiski. Satraucoši. Traumējoši.

 

Giliana Flinna savas rakstnieces slavas virsotnes sasniedza ar savu grāmatu "Gone Girl", kura tika ekranizēta un ieguva bestsellera titulu. Pateicoties šiem sasniegumiem, uzmanība tika pievērsta arī viņas debijas romānam "Sharp Objects", kas vēlāk tika ekranizēta TV sērijās.

Nevaru noliegt, ka debija ir veiksmīgi nostrādāta, tumsā ievelkoša, brīžiem šokējoša un ar mazu skandināvisku piesitienu, kurā pašiznīcināšanās un traumas iet roku rokā ar seksuālo brīvību. Bet visādi citādi nevaru teikt, ka šis dūmakainais mazpilsētas trilleris jeb toksiskas ģimenes noslēpumu drāma mani pārsteidza. Vairāk vai mazāk ir noprotams virziens uz kuru iet šīs trakās ģimenes distancētās un šaušalīgās attiecības, arī  stāsts "žurnāliste dodas uz savu dzimto ciematiņu, lai atrisinātu noziegumu, ar ko policisti netiek/nevēlas tikt galā, paralēli cīnoties ar saviem pagātnes dēmoniem" ir plaši atražots neskaitāmās filmās un kriminālromānos. Tāpēc īss rezumē- lieliski uzrakstīts trilleris, kas aizlīdīs aiz ādas ar savu ārprātīgumu, bet līdz sajūsmas spiedzieniem tomēr neaizsniedzas.

 

Cammillei priekšnieks liek doties uz savu dzimto ciemu, lai uzrakstītu rakstu par divu mazu meiteņu nežēlīgu slepkavību. Lai izpildītu šo uzdevumu, Camillei nākas atjaunot savas ledainās attiecības ar distancēto un nemīlošo māti, iepazīt savas pusmāsas dīvaino uzvedību, kā arī atsaukt atpakaļ traģiskās atmiņas par bērnībā mirušo māsu. Katram no tēliem ir traumas, ar kurām katrs tiek galā īpatnējā veidā. 

 

Ja apskatītās tēma liekas ārprātīgas un izfantazētas, iesaku noskatīties jebkur filmu (dokumentālo vai mākslas) par Gypsy Rose. Patiesībā nav jau tālu jāmeklē- Minhauzena sindroma (munchausen proxy) gadījumi ir bijuši arī Latvijā. 

 

"You're crazy to think what you're thinking. You're crazy to not think it." (284.lpp.)

 

3.8 zvaigznes

 

Izdevniecība: Weidenfeld & Nicolson
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive