Andruss Kivirehks "Lidojums uz Mēnesi"

October 26, 2023  •  Leave a Comment

Andruss Kivirehks

"Lidojums uz Mēnesi" 2023

 

Andrus Kivirähk
"Lend Kuule" 2022

AAA_7017AAA_7017SK

"Ja tu cilvēkam nepievērs uzmanību, ja tu uz viņu neskaties, ja tu viņu nemaz neredzi, tad viņš izžūst, top sīks un indīgs." (38.lpp.)

Tie, kas ir pazīstami ar igauņu raksntieka Andrusa Kivirehka daiļradi, labi atpazīs humoristisko un satīrisko stilu, kurā autora fantāzijā sadzīvo visneparastākie iedomu tēli, gluži kā izlīduši no senām teikām un pasakām. 

Arī savā jaunākajā darbā populārais kaimiņzemes rakstnieks pieturas pie šīs kombinācijas- ar izfantazētiem tēliem asprātīgā veidā parādīt sadzīviskas un reizē traģikomiskas situācijas, kurās lasītājs atpazīs sabiedrības iezīmes, krāsaini spilgtus notikumus un cilvēcisko īpašību komplicētību.

Lai arī ironiski grāmatas nosaukums ir "Lidojums uz Mēnesi" (es to nosauktu par "Kosmonauts no Mēness", galvenais varonis kosmonauts, kas ir atgriezies no Mēness, vienu pēc otra dodas apciemot savus līdzgaitniekus- Plato, Aso Aci, Garo, Vēderu, Ausaini, Žiglo Kāju un Stipro. Kā noprotams- autora radītie varoņi ir spilgti, neparasti un simboliski.

Kosmonauta sarunās ar vecajiem biedriem atklājas varoņu metaforiskā nozīme, reizē absurdi, ārprātīgi, un komiski. Jo vairāk kosmonauts pavada laiku sarunās ar draugiem, jo vairāk autors ieved lasītāju labirintā, no kura nav zināms, vai pats autors ir spējīgs izvest laukā. 

Šī grāmata ir kā videospēle. Var lasīt neskaitāmas reizes, arvien nonākt jaunā līmenī, kurā kā lasītājs atrodi jaunus veidus kā apzināt un izprast izlasīto, bet nav iespējams šajā bezgalīgajā spēlē laimēt, jo aiz katrām šķietami atvērtajām durvīm ir priekšā jauns līmenis.

 

Grāmata Kivirehka literāro asortu gardēžiem.

 

3.5 zvaigznes

 

Tulkotājs: Guntars Godiņš

Izdevniecība: Pētergailis


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive