Pjērs Jaravāns "Paliek tikai ciedri"

October 25, 2023  •  Leave a Comment

Pjērs Jaravāns

"Paliek tikai ciedri" 2023

 

Pierre Jarawan 
"Am ende bleiben die zedern" 2016

AAA_6985-2AAA_6985-2SK

 

"Ja kāds iedomājas, ka ir sapratis Libānu, viņam tā nav īsti izskaidrota. Libāniešu sakāmvārds"

 

Aiz katras valstiskās traģēdijas slēpjas indivīda personīgās ciešanas.

Bērzu birze- izsūtītie latvieši uzturēja dzīvu piederību Latvijai caur bērzu birzi. Pjēra Jaravāna grāmatai cauri vijas libāniešu piederība majestātiskajiem ciedriem, kas paliks dzīvot arī pēc tam, kad neviens cilvēks vairs nebūs uz zemes. 

 

Libānas un tuvāko reģionu vēsture ir tik sarežģīta, pretrunīga un komplicēta, ko grūti dažos vārdos aprakstīt un izprast. Šodienā, kad ziņu portālus pāršalc raķešu veiktie postījumi, šāda grāmata ir svarīga kā vēl nekad. Vai tas ļaus izprast konfliktsituāciju?! Visdrīzāk tikai mazliet pavērt Libānas vēstures priekškaru uz pilsoņu karu un neskaitāmu ģimeņu izpostīto dzīvi un nākotni. 

Ārpus Libānas vēsturiskā aspekta, šis romāns vēsta par kādas ģimenes sarežģīto likteni, emigrāciju, savu sakņu meklēšanu dzīvojot citā kultūrā, reizē uzturot ilūzijas par izcelsmes valsti, balstoties uz tuvo cilvēku veidoto realitāti.

 

"Visos šajos gados esmu jutis lielu vinetulību, kas nebija tikai sociālā vientulība. Tā vienmēr bija saistīta ar sajūtu, ka neviens nespēj saprast manas ciešanas, neviens nepārcieš to pašu, ko es." (436.lpp.)

 

Samirs, kurš piedzimis Vācijā Libānas bēģļu ģimenē, bērnībā caur tēva stāstiem iemīlējis šo brīnumaino un pasakaino valsti Libānu. Taču kādu dienu tēvs pazūd bez vēsts, atstājot salauztu un sērojošu ģimeni. Pēc divdesmit gadiem Samirs nolemj saprast, kas notika ar tēvu un dodas pirmo reizi uz izsapņoto dzimteni Libānu, lai atklātu desmitgadēm glabātos noslēpumus. Aiz pasakainās valsts, kurā aug varenie ciedri, atklājas sašķelta, pretrunīga un sagrauta Libāna.

 

"Paliek tikai ciedri" vietām aizlauž gabaliņu sirds, aizņemoties uz neatdošanu, kārtējo reizi apliecinot, cik nežēlīgi ir cilvēki, parādot, ka karam ir neskaitāmas sejas, viena par otru kropļaināka. 

Sarežģīta, smagnēja, emocionāli nospiedoša grāmata, kas apliecina, ka aiz katra vienpersoniska lēmuma slēpjas neskaitāmi tuvinieki, kas kā domino kauliņi gāžas līdzi pirmajam notriektajam. 

 

4 zvaigznes

 

 

"Bārda vien nevienu nepadara par pravieti." (409.lpp.)

 

"Es visur redzu cilvēkus, kas prāto, kāda tam visam ir jēga. Un man gribētos viņiem uzsaukt: Libānā nav jāmeklē jēga. Šī zeme ir mistērija katram, kas to mīl." (420.lpp.)

 

Tulkotāja: Irēna Gransberga

Izdevniecība: Latvijas mediji


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive