Elizabete Šteinkellnere "Papīra klavieres"

October 29, 2023  •  Leave a Comment

Elizabete Šteinkellnere, Anna Guzella

"Papīra klavieres" 2023

 

Elisabeth Steinkellner, Anna Gusella
"Papierklavier" 2020

AAA_7125AAA_7125SK

Mazo pieaugušo (Young Adult) grāmata- mākslas performance, lēkā pa balti melnajiem klaviertaustiņiem, spēlējoties starp žanriem un māksliniecisko izpildījumu- dienasgrāmatas ieraksti, skices, dialogi transformējas zīmējumos, teksta vēstījums saplūst ar ilustrācijām, veidojot unikālu simbiozi, kurā neparastā veidā trasformēts nozīmīgs vēstījums.

 

16 gadus vecā Maija pēc skolas piepelnās sulu bārā, lai varētu parūpēties par savām jaunākajām māsām. Mamma, ir ne tikai fiziski promesoša savos darbos, bet arī emocionāli attālinājusies no saviem bērniem un vecāku pienākumiem. Apkārtējiem vienmēr ir savs viedoklis, kas skaļi jāpauž, kad tie uzzina, ka trīs māsas ir katra no sava tēva. Neviens gan no tiem nav klātesošs meiteņu audzināšanā, tāpēc brīdī, kad nomirst kaimiņiene Zīglinde, kura meitenēm ir bijusi gandrīz kā īsta ome, pazūd arī pēdējā cerība uz vienīgo pieaugušo, kurš izrādītu rūpes. Zīglindes uzdāvinātajā kladītē Maija skicē un ietērpj vārdos savas domas, ikdienas sajūtas un pārdzīvojumus, dzīvojot pasaulē, kurā ir noteikti skaistuma standarti, neiecietība un vardarbība pret citādāko, valda naudas trūkums un jāatrod sava vieta.

"Papīra klavieres" vēsta par tādām lietām kā pusaudzība, seksualitāte (arī transeksualitāte), pubertāte, nabadzība. Neskatoties uz to, ka visas šīs ir nopietnas tēmas, grāmatas autores veidojušas grāmatu pozitīvā un humoristiskā stilā, ļaujot redzēt šo kā cerīgu stāstu, kurā apkārtējā pieredze ir kā transformācijas ceļš, lai spētu veidot spēcīgu personību. Un, par spīti sabiedrības skaistuma standartiem un daudzajiem šķēršļiem, Maijā ir iejūtīga, labestīga un spēcīga personība, kura spēj uzņemties rūpes par mīļajiem cilvēkiem. 

 

"Katrs un katra ir citāds nekā citi, un tik un tā mēs KATRS kaut kur iederamies, un beigās mēs visi taču tāpat kaut kā saderam kopā, jo tik atšķirīgi tomēr neesam." 

 

4 zvaigznes

 

Tulkotāja: Signe Viška

Izdevniecība: Liels un mazs


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive