Gusts Ābele "Pasaulē mīļākais klusums"

October 19, 2023  •  Leave a Comment

Gusts Ābele

"Pasaulē mīļākais klusums" 2023

 

AAA_6915AAA_6915SK

Mēs visi meklējam ideālo. Vai saprotot, ka tas nepastāv, mēs beidzot esam pieauguši?
 

"Tajā pašā brīdī arī es pārvērtos plastmasas maisiņā. Lidinājos apkārt, ballītes, vēja un pilnīga neprāta spārnots, izdvesu dīvainas skaņas un runāju ar visiem pēc kārtas par vienu un to pašu." (120.lpp.)

 

Gusta Ābeles debija "Pasaulē mīļākais klusums" manī ievibrēja pusaudzības un pieaugšanas etapa sajūtas, kas, gluži kā metot akmeni pa ezera virsmu, traucoties ar neticamu ātrumu, tikai atsevišķos pieturas punktos saskaras ar ūdens virsmu, līdz vienā mirklī nogrimst tumšajā dzelmē. 

Kas ir tā pusaudzība, kurā mēs iekšējajās sajūtās nonākam atkal un atkal dažādos dzīves posmos. Man gribētos teikt, ka sevis meklēšana, spoguļošanās citos, patiesībā saredzot tikai vienīgi pašam sevi vai sevis izfantazētās ilūzijas pret konkrētu personu, mūsos rezonē visas dzīves garumā. Dažkārt mums izdodas izbēgt  no šiem maldu spoguļiem, bet citkārt mēs sevi mānām ar aizbildinājumiem un attaisnojumiem, nespējot pieņemt realitāti, kāda tā ir patiesībā. 

Gusts Ābele tik vienkārši un reizē sarežģīti ir attainojis šo emocionāli jutīgo starpstāvokli, starp sevis atrašanu, pieņemšanu un līdzāspastāvēšanu, kurā tik viegli plūst līdzi, nojaucot robežas starp realitāti un iztēli. Tāds skumji trausls laiks, kad pakrūtē sajaukušās ilgas, vientulība un izmisums. Bailes tikt pieņemtam, saprastam, mīlētam un piepildītam. 

 

Ābeles klusums grauž pakrūtē un kliedz bez vārdiem, plosa un skrāpē, piejaucējot sirdsbalss muskuļus. Un tikai šajā klusumā iekšējā balss var kļūt skaļāka par neizteiktiem vārdiem. 

 

"Biju izdomājis savu ideālo labāko draugu, pret kuru man būs ideālas jūtas un kuram būs ideālas jūtas pret mani, ar kuru kopā piezīvošu ideālas skumjas, ideālu prieku un ideālas klišejas." (121.lpp.)

 

"Runā, ka nomirstot kādam cilvēkam, tuviniekiem patiesībā vairāk žēl pašiem sevis, nevis mirēja. Manuprāt, to var attiecināt uz jebkuru aizgājēju un jebkuru palicēju. Mums vienmēr ir žēl tikai un vienīgi sevis." (36.lpp.)

 

 

 

 

Izdevniecība: Jānis Roze
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive