Ketrīna Meja "Ziemošana"

October 04, 2023  •  Leave a Comment

Ketrīna Meja

"Ziemošana: miera un atpūtas spēks grūtos brīžos" 2023

 

Katherine May
"Wintering: The Power of Rest and Retreat in Difficult Times" 2020

 

AAA_6733AAA_6733SK

"..adīšana pazemina asinspiedienu tikpat efektīvi kā jogas nodarbības." (210.lpp.)

Ziema ir kas tāds, ko daudziem no mums ir grūti pieņemt, it sevišķi pēc atbrīvotā vasaras laika, kad prāts ir atlaidis matus, piedzīvojumi blociņš kļuvis pierakstīts pilns ar pārdrošiem un ievērojamiem ierakstiem un viss apkārt dzīvelīgi mutuļo. Un tad, piespiedu vai apzinātā kārtā, tevi kāds notriec no kājām, apturot un palēlinot dzīvesprieku visās iespējamamās dzīves jomās.

Liekas- ziema ir vēl tālu, gribas atturēties no stindzinošā laika, bet patiesībā rudens mēneši ir pareizais laiks šīs grāmatas lasīšanai, lai palēnām pieņemtu šo drūmo, skumjo, vienpatīgo laiku savā dzīvē. Un tieši ar septembra mēnesi Ketrīna Meja iesāk savu grāmatu, ieskicējot slimības, ģimenes likstu, darba pauzes un mentālās veselības problēmu ienākšanu viņas dzīvē.

Pieņemšana- tas ir galvenais vēstījums Ketrīnas Mejas grāmatā par ziemošanu. Spēja pieņemt lielākus vai mazākus ziemošanas periodus mūsu dzīvē, nevis cīnīties pret tiem, iestiegot vēl lielākā bezdibenī. Autore apskata ziemeļu valstu gatavošanos ziemai un ikdienu ziemas periodos (īpaši uzsverot Somijas pieredzi), dzīvo radību piemērošanos skaudrajam gadalaikam, ziemas saulgriežu nozīmi, kā arī apskatot dažādus elementus, kas nāk līdz ar ziemas atnākšanu- gaismas, miega, auksto pelžu nozīmi.

 

"Dažas ziemas iestājas pamazām. Dažas ziemas piezogas tik lēni, ka iefiltrējas visās mūsu dzīves jomās, iekams mēs apjaušam, kas noticis." (122.lpp.)

Nezinu, kā tieši autorei tas ir izdevies, bet grāmata ir ļoti atmosfērīga, mediatīva, nomierinoša un sniegota, arī spīti tam, ka nekas jauns nav pateikts. Ziemīga- tas būtu pareizas vārds. Par spīti tam, ka autore tikai savas piespiedu ziemošanas pēc atklāj pasauli, kādu mūsu platuma grādos cilvēki pielāgojas kopš dzimšanas brīža, viņas stāstītajā ir omulīgs mierinājums. Ka viss, ko mēs ikdienā ziemojot darām, ir pareizais virziens- es gan gadiem nevaru saņemties ziemas peldēm, bet arvien vairāk sajūta, ka tas būtu nepieciešams manai mentālajai veselībai. 

 

"Ir izpētīts, ka iegremdēšanās aukstā ūdenī palielina dopamīna līmeni smadzenēs, tuklāt par veseliem 250 procentiem, bet dopamīns ir neiromediators, kas stimulē apbalvojuma sistēmu un baudu centrus." (192.lpp.)

 

Vai tu pieņem ziemošanu kā periodu, kas jāizdzīvo, vai mēģini tai pretoties?

 

"Ziemā vairāk nekā jebkurā citā gadalaikā nepieciešams savdabīgs metronoms, kas ritmiski skaita tumšākos brīžus, piedāvājot melodiju, kurai var sekot līdz pat pavasarim." (119.lpp.)

 

3.7 zvaigznes

 

Tulkotāja: Ilze Paegle- Mkrtčjana

Izdevniecība: Helios


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive