"Atslēgas. Gadsimta vēstures atradumi"

November 18, 2023  •  Leave a Comment

"Atslēgas. Gadsimta vēstures atradumi"
Grāmata balstīta uz Mārtiņa Ķibilda dokumentālo raidījumu ciklu oar Latvijas vēsturi "Atslēgas"

AAA_7384AAA_7384SK

“Bet pasaule nav sabrukusi. Nesabruks tikmēr, kamēr klausītājs, lasītājs, skatītājs būs arī domātājs.” (61.lpp.)
 

Simts gadi Latvijas- tik daudz plosošu, spraigu un arī aizkustinošu notikumu, kas veidojuši mūsu valsti.

"Atslēgas", kas balstīta uz Mārtiņa Ķibilda dokumentālo raidījumu ciklu par Latvijas vēsturi ar tādu pašu nosaukumu, atspoguļo svarīgākos un nozīmīgākos notikumus Latvijas vēsturē, kultūrā un sabiedrībā no 1918.gada līdz 2018.gadam. 

Grāmata par it kā zināmiem faktiem tiek attainota citā gaismā- saistošā valodā iepilinot mazāk zināmus, neparastākus faktus. Viscauri lappusēm dzirdama Mārtiņa Ķibilda balss, kas nojauc konservatīvās robežas par vēstures grāmatām, padarot šo darbu unikālu, saistošu un vērtīgu.

Vēsture laiku laikos bijusi strīdus objekts, viedokļu šķelšanās avots un ierocis politiskajai propagandai, tāpēc vietām arī šī grāmata var provocēt, parādot savādāku skatu punktu vai šķautni vēsturiskajos notikumos. Tāpat arī vēsture ne vienmēr ir patīkama, īpaši brīžos, kad tiek norādīts uz kļūdām un nodevībām, tādejādi izjaucot maldīgi naivo priekštatu par idealizēto latviešu dabu. 

 

"Atstēgas" ir mūsdienīgi moderna arī savā interaktīvajā lasītāju iesaistē- katras nodaļas beigās ir atrodams QR kods, kuru noskanējot var noskatīties izlasīto. Tāpat tiek piedāvāts izmantot grāmatu kā materiālu vēstures stundās.

 

“Izcelsme nav pagātnes fakts, bet process.” (53.lpp.)

“Bēgļu rokās bija spēcīgākā izdevušās dzīves atslēga-izglītība.” (153.lpp.)

 

Īpašu aizkustinājumu radīja nodaļa par Baltijas ceļu- šis kopības stāsts ir kā pierādījums, ka mēs spējam vienoties kopīgiem mērķiem, arī brīžos, kad tiekam apspiesti un nicināti. To vienmēr der atcerēties, ka mēs nevaram izmainīt vēsturi, bet mūsos ir spēks, lai izmainītu nākotni.

 

“Dainis Īvāns: “Ritēs dienas, un ritēs gadi, daudz kas pagaisīs un aizmirsīsies, bet šis mirklis palisk. Paliks Baltijas ceļš un mūsu dzīvā ķēde- kā sākums, kā gaismas uzliesmojums. Atcerēsimies to ikdienā, atcerēsimies to vienmēr, kad liksies, ka esam vientuļi un nespēcīgi. Atcerēsimies to brīžos, kad mums īpaši būs vajadzīga iejūtība, lai saprastos, lai palīdzētu viens otram.””(231.lpp.)

 

"Atslēgas" ir lieliska, aizraujoša grāmata ne tikai vēstures cienītājiem, bet jebkuram latvietim, kuram svarīgi zināt savas saknes un valsts piederību.

Šeit ir 50 īsas, kodolīgas nodaļas, kas apskata ne tikai tādas tēmas, kā Latvijas dzimšanas mirkli 18.novembrī, Baltijas ceļu un Čekas maisus, bet arī citas interesantas tēmas kā Roņa sala, olimpiskais zelts un mikroautobuss "Latvija".

 

Jāuzteic grāmatas dizains- lielais dokumentālo fotogrāfiju skaits padara grāmatu vēl informatīvāku, izzinošāku un saistošāku. Vienīgi baltā krāsa ikdienas lietošanai ir mīnuss, bet ceru, ka grāmatas apvākošana paildzinās tās mūžu. 

 

 

Izdevēja: Ilze Grase- Ķibilde


 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive