Daina Tabūna "Raganas"

November 27, 2023  •  Leave a Comment

Daina Tabūna

"Raganas" 2023

AAA_7527AAA_7527SK

""Ārā" bija nekonkrēts, miglains, bet automātiski vienmēr labāks par šejieni- šo stagnējošās, šaurās mazpilsētas nostūri. Citādi nemaz nevarēja būt." (116.lpp.)

 

Man škiet, ka vīrieši izdomāja salikt vienlīdzības zīmi starp sievieti un raganu, nogāžot no pjedestāla pielūgto mātes/dievietes lomu, baidoties no sievietes iekšējā mentālā spēka, gudrības un prāta varenības. Kad vīrietis ir bezspēcīgs sievietes gudrības priekšā, viņš spēj reaģēt iznīcinot un pazemojot.

Daina Tabūna, kas rakstniecībā pazīstama ar saviem stāstiem, nav nekur tālu no tiem aizbēgusi, arī šajā prozas debijas darbā tie sakabināti kopā kā bišu šūnas, viens otru papildinot, turpinot, lai veidotu vienotu maģiskā misticisma medus kāri.

Raganiskā enerģija, rituāli, maģija, pārdabiskais un okultiskais caurvijas visai grāmatai, kurā galvenās varones Almas šķiršanās un sevis meklēšanas centrālā stāsta līnija mijas ar vairākiem sieviešu misticisma caurstrāvotajiem stāstiem dažādos laika posmos, savā ziņā veidojot vēsturiski izzinošu raganiskā attainojumu. Visvairāk mani uzrunāja nodaļa "Maldugunis"- šis stāsta elements bija tik reālistiski skaudrs, asi griezošs, netaisnīgi sāpīgs- gluži kā dzīve. 

Kur slēpjas mūsu raganiskais spēks, lai kā arī katrs to sauktu- ārpus mums vai mūsos pašos?! Kuros mirkļos mēs meklējam palīdzību ārpusē, brienot misticisma purvos, alkās nonākt tuvāk sev?! Visbiežāk jau satricinošos dzīves brīžos, kad turpināt kā ierpiekš vairs nav iespējams, bet nav arī ceļa atpakaļ. Mūsdienās, kad solījumi dziedināties, pilnveidot sevi un atklāt savu būtību ir tik vilinoši, ir sarežģīti nepadoties vilinošajām maldugunīm. Jebkurā gadījumā- arī no Tabūnas veidotā purva, nav iespējams iziet nesaduļķojot purva ūdeni. 

Mūsdienīgi par mūžsenu tēmu, kurā katra bailes un ticības apjoms izvilks laukā savu patiesību.

"Raganās", kurā sievietei ir izteikšanās tiesības, skan feministiska nots, bet šeit meklējot ceļu uz sievišķīgām draudzībām, jaušams ikvienas individuāli vientulīgais sevis meklēšanas ceļš. Lasot ir sajūta, ka Tabūna ir Alma, kura iet šajā maģiskuma apņemtajā tēmā izzinošiem soļiem, reizē meklējot visus iespējamos pavedienus, kas ssamezglosies kopā vienotā raganiskā mezglojumā.

 

"Dzīve ir rotaļa, dievišķa rotaļa, viņš tonakt teica, un svarīgākais ir rotaļāties; un es iebildu, ka rotaļa ir tikai dažiem- atsevišķiem veksminiekiem, parasti nepelnīti priviliģētiem-, bet vairumam tā ir cīņa." (139.lpp.)

 

 

 

3.7 zvaigznes

 

Izdevniecība: Biedrība Ascendum 

Satori

Ilustrācijas: Marta Folkmane
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive
January February March April May June July August (1) September October November December
January February March April May June July August September October (1) November December
January (7) February (11) March April May June July August September October November December