Tomašs Malkovskis, Joanna Rušineka "Kamils, kurš skatās ar rokām"

November 26, 2023  •  Leave a Comment

Tomašs Malkovskis, Joanna Rušineka

"Kamils, kurš skatās ar rokām" 2023

 

 Tomasz Małkowski
"O Kamilu, który patrzy rękami" 2017

 

AAA_7511AAA_7511SK

 

Piecgadīgajam Kamilam ir māsa Zuža ar kastaņbrūniem matiem, bet viņš nezina, kā izskatās kastaņu brūnā krāsa, jo ir piedzimis neredzīgs. 

Tiku grāmatā līdz šai vietai un vēru to ciet. Visas emocijas noslīd lejup pa ķermeni kā daudzstāvmāju liftā. Es fotografēju kaut kādas bildes, bet ir taču cilvēki, kuriem nav iespēja vispār to redzēt. Kamils redz ar rokām, viņam ir uztrenēta dzirde, viņš ir drosmīgs, bet vairāk par visu pasaulē- viņam ir visatbalstošākā ģimene. Un tieši ģimenes atbalsts, iedrošinājums, būšana blakus ir tas, kas māca viņam būt patstāvīgam, varonīgam. Tieši ģimene ir tā, kuras dēļ viņš ir vienkārši parasts piecgadīgs puisēns, kurš izbauda bērnību tāpat kā jebkurš cits viņa vecuma bērns. Un tomēr, ārpus ģimenes viss nav tik vienkārši.

Šī nav grāmata par žēlošanu un skumjām. Poļu rakstnieks Tomašs Malkovskis aicina lasītāju nesavaņģot neredzīgos upuru lomā, bet redzēt tos tikpat līdzvērtīgi kā jebkuru sabiedrības locekli. Kamils caur grāmatas stāstiem piedzīvo dažādus notikumus, iepazīst pasauli, draudzējas un mācās jaunas prasmes. Un par spīti tam, ka ikdiena paiet ķīviņos ar māsu Zužu, tieši viņa ir vienmēr klāt, kad nepieciešama palīdzība.

Grāmata, kas ikdienišķas situācijas ļauj ieraudzīt caur citādo, tajā pat laikā ieturot bērnu grāmatām raskturīgo humoristisko, vieglo un pozitīvo noskaņu.

Un tikai caur neuzrakstajām rindiņām varam iztēloties, kas ir viss tas pārējais, kam iet cauri vecāki neredzīgam bērnam un pats bērns.

Mums vajag vairāk šādu grāmatu, kas veicinātu empātiju, iekļaušanu un izpratni sabiedrībā.

 

4 zvaigznes

 

Tulkotāja: Ingmāra Balode

Izdevniecība: Pētergailis


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive
January February March April May June July August (1) September October November December
January February March April May June July August September October (1) November December
January (7) February (11) March April May June July August September October November December