Juta Nimfiusa "Kaušļa sirds"

November 01, 2023  •  1 Comment

 

Juta Nimfiusa

"Kaušļa sirds"
 

Jutta Nymphius
"Schlägerherz" 2019

 

 

AAA_7310AAA_7310SK

Linogriezums ir grafikas augstspiedes tehnika, kurā soli pa solim dažādos slāņos tiek linolejā izgriezts zīmējums, kurš savu īsto attēlu parādīs tikai pēc tam, kad apstrādājot to ar drukas krāsu, tiks veikts nospiedums uz papīra lapas. Visdziļāk iegrebtās līnijas paliks krāsas neskartas, savukārt vietās, ko būsim atstājuši neskartu, būs piesātinātas ar krāsu laukumu.

Tikpat simboliski, cik grāmatā "Kaušļa sirds" ilustrācijās māksliniece Dārta Stafecka izmanto linogriezuma tehniku, arī vācu rakstnieces Jutas Nimfiusas stāstā- patiesais ir acīm neredzamais, bieži vien tikai nojaušamais, ja vien mēs pieņemam lēmumu iedziļināties. Kur ir tā pieaugušo robeža starp neredzēšanu un pienākumu redzēt lietas, vietas un notikumus savu skolēnu dzīvē? Kuram jāuzņemas atbildība par bērna reflektējošo uzvedību, kas atstaro tikai savu pieredzēto, nemākot nodalīt savas sāpes no sāpēm, kas rodas nodarot pāri citiem. 

 

"Kaušļa sirds" ir pieklusināta bērnu grāmata pieaugušajiem, kurā eksplodē mēma vardarbība un visaptverošs maigums. Tas mums vēsta, ka aiz katras agresīvas bērna rīcības, slēpjas pārdzīvojumi, griezošas emocijas un noslēpums, kas dienu no dienas samilzt milzīgāks un nepanesamāks.

Desmitgadīgajam Kajam par slikto uzvedību draud izslēgšana no skolas. Kad klasē ierodas īpašais bērns Grēta, skolotāja dod Kajam vēl vienu iespēju, ar nosacījumu, ka viņam jāuzņemas rūpes par jauno klasesbiedreni. Piespiedu rūpes pret citādo meiteni Kajam sagādā mocības, it sevišķi, ja pašam ik dienu jānēsā līdzi smacējošs noslēpums.

 

Stāsts, kas aicina uz iejūtību, līdzcietību, cēlu rīcību, labestību un izpalīdzību, reizē runājot par mobingu skolā, vardarbību ģimenē un toleranci pret citādo.

 

Grāmata īpaši noderēs vecākiem, skolotājiem un sākumskolas skolēniem.

 

4.5 zvaigznes

 

 

Tulkotāja: Inga Kalsberga

Izdevniecība: Jānis Roze

 


Comments

frederickk(non-registered)
https://sandrakoka.com/blog/2023/11/juta-nimfiusa-kausla-sirds
No comments posted.
Loading...

Archive