Lelde Jauja, Olga Gogole "Tās ir tikai superspējas"

November 25, 2023  •  Leave a Comment

Lelde Jauja, Olga Gogole

"Tās ir tikai superspējas" 2023

AAA_7550AAA_7550SK

"Gabi Ela māk noslēpt skumjas, neizrādīt prieku, notušēt lepnumu un piebremzēt sajūsmu. Citiem vārdiem- Gabi Ela valda pār emocijām." (22.lpp.)

 

Ja esi bijis vairāk kā reizi uz darba intervijām, tad notiekti zini, ka vismaz agrāk starp neskaitāmiem standartjautājumiem, bija arī lieliskais jautājums-"Nosauc 3 savas sliktākās īpašības". Šis ir viens no viltīgākajiem jautājumiem, jo loģiski neviens negaida, ka skaļi izpaudīsi savus vislielākos trūkumus, bet gan spēju it kā negatīvu īpašību parādīt no labās vai vērtīgās puses, kas tieši palīdzētu tavos darba pienākumos.

Lelde Jauja savā pirmajā bērnu grāmatā "Tās ir tikai superspējas" savā veidā apskata īpašības, kas pirmajā uzmetienā nemaz neliekas tik superīgas, bet atsevišķos gadījumos, tās var izrādīties varen noderīgas. Posmā, kas skaitās visbrīnišķīgākais laiks mūsu dzīvē- bērnība, izrādās, ka viss ir vienkārši sarežģīti. 

Domas, kas jaucas kā neprātīgas pa prātu, nepalīdz atrisināt sarežģītās situācijas ne mājās, ne skolā, ne arī attiecībās ar vecākiem. Gabi Elai ir superspējas, kas dažkārt palīdz izlavierēt no bīstamām un nepatīkamām situācijām, bet dažkārt tās sabojā visu vēl vairāk. Izprast citus, draudzēties un iederēties nav viegls uzdevums, vēl grūtāk, kad emocijas iekšā gruzd, bet nevar dabūt uz āru. Tad paliek vēl sarežģītāk.  

Gabi Ela ir reizē pievilcīgs tēls un reizē ērcīgi neērtais bērns. 

 

Lelde Jauja, caur humoru, vienkāršām un viegli uztveramām dzīves ainiņām, ieskicē lielas lietas, neidealizējot galveno varoni- vienkārši ļaujot tai būt bērnam. Aiz galvenās varones superspēju mūra aug problēmu nezāles, nepārliecība, alkas tik saprastai un uzklausītai.

Olgas Gogoles divās krāsās ieturētās ilustrācijas it kā klusināti pakāpjas soli iepakaļ stāstam, bet veiksmīgi iederas kompozīcijā un papildina to. Arī vizuālais noformējums, atsevišķu vārdu izcelšana, rokraksta izmantošana tekstā padara stāstu personiskāku, it kā to tiešām būtu rakstījusi pati Gabi Ela.

 

Pateikt man savas superspējas, būtu kā atzīties intervijā, kas patiesi ir mans vājais punkts. Iespējams, ka mana superspēja ir piepirkt plauktus pilnus ar grāmatām, pārliecinot sevi, ka es taisos tās kaut kad izlasīt. 

 

4 zvaigznes 

Izdevniecība: Latvijas mediji
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive
January February March April May June July August (1) September October November December
January February March April May June July August September October (1) November December
January (7) February (11) March April May June July August September October November December