Metjū Perijs "Draugi, mīlestības un Lielais Drausmīgais"

November 23, 2023  •  Leave a Comment

Metjū Perijs

"Draugi, mīlestības un Lielais Drausmīgais" 2023

 

Matthew Perry
"Friends, Lovers, and the Big Terrible Thing" 2022

AAA_7495AAA_7495SK

"Labāk pajokojam par visu, lai tikai nebūtu jārunā ne par ko patiesu." (233.lpp.)

 

Kā?! Bet kā?!

Kā iespējams lietot neskaitāmas recepšu zāles, alkoholu un citas atkarību veicinošas vielas un spēt turpināt ne tikai funkcionēt, bet nopelnīt miljonus. Lasot aprakstus par patērēto zāļu apomu (pat 55 tabletes dienā- patiesībā Perijs ir dažādu opioīdu un citu pretsāpju zāļu speciālists), ko mans prāts pat nespēj aptvert un tomēr visu to, ko Metjū Perijs ir sasniedzis, man gribas jautāt- ko viņš būtu sasniedzis, ja būtu skaidrā?

To mēs nekad vairs neuzzināsim, bet varbūt tieši viņa paslēpšanās aiz atkarībām bija viņa panākumu atslēga. Jo bieži vien aiz humora un jokdara tēla slēpjas salūzusi personība, kas dara visu iespējamo, lai neviens nesaredzētu patieso trauslumu un problēmas. 

Metjū Perijs, kurš kā pats saka, ka ne tikai spēlējis Čendleru no kulta seriāla "Draugi", bet bijis Čendlers visā savā būtībā, savu nepārliecinātību, iekšējās traumas  mēģināja aizpildīt ar atkarībām, tai skaitā ne tikai tabletēm un alkoholu, bet arī sievietēm. Dzīvojot pēc saukļa "man viņa jāpamet, pirms viņa ir pametusi mani", viņš arvien vairāk attālinājās no seriālā pieņemtās lomas, kas ar laiku izauga no sabiedrības klauna un piepildīja savu sapni par ģimeni. Savā dzīves laikā, lai arī ilgojies pēc savas ģimenes un bērniem, Perijs netika galā ar atkarību slimību, gadu no gada netiekot laukā no paša slazda, kurā atkarību ciklu nomainīja detoksikācija. 

 

"Dzīves laikā esmu veicis detoksikāciju vairāk nekā sešdesmit piecas reizes, un pirmā bija divdesmit sešu vecumā." (138.lpp.)

 

Vai mēs būtu tikpat līdzjūtīji un empātiski pret atkarību dienasgrāmatu, ja to nerakstītu slavenība? Pat ne vienkārši slavenība, bet kāds TV ekrānos radīts tēls, ar kuru esam uzauguši? Vai mēs būtu tikpat pacietīgi un iejūtīgi lasītāji, ja šo rakstītu anonīms atkarībnieks?! Vai grēki, ko mēs piedodam slavenībām, ir grēki, ko mēs tikpat viegli piedotu kādam sev tuvam cilvēkam?!

 

Šie visi ir retoriski jautājumi, uz kuriem nav atbilžu. Šai grāmatai ir pavisam cita nozīme, jo lasu šo pēc aktiera nāves. It kā viņa ievadvārdi par rakstīšanu no aizsaules būtu kā pareģojums, un šī ir viņa pēdējā uzstāšanās uz skatuves, dramatisko atkarību stāstu piešpricējot ar krietnu devu humoru.

Skumji, depresīvi un reizē reālistiski. Un kārtējā apliecība, ka miljoni, slava un  slavenību konktakti nav vērti ne graša, ja iekšēji jūties salauzts un vientuļš.

 

3.8 zvaigznes

 

 

Tulkotāja: Katrīne Latkovska

Izdevniecība: Helios


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive
January February March April May June July August (1) September October November December
January February March April May June July August September October (1) November December
January (7) February (11) March April May June July August September October November December