Izstāstītie. Ukrainas bērnu stāsti.

December 29, 2023  •  Leave a Comment

Izstāstītie. Ukrainas bērnu stāsti. 2023

Krista Bitmete, Mārtiņš Dziļums, Marta Folkmane, Margarita Germane, Oleksandra Golicina, Gabriela Milberga-Zuza, Laura Pika, Alise Rudēvica, Elīna Skrapce, Paula Slavika, Gatis Šulcs, Karīna Volbeta.

AAA_8050AAA_8050SK

Kā lai izstāsta pārdzīvojumus, kas negaidīti strauji pāršķēluši pušu visu iepriekšējo dzīvi? Kā lai parāda trauksmi, bailes, šausmas, kas acu priekšā rēgojas un spokojas, aizsedzot ikdienas ainavas skatu patvērumā? Kā lai iemājo svešā mājvietā, kad nav vairs kurp atgriesties, ne arī drosmes sākt visu no jauna. Kā lai uzzīmē visus klusi kliedzošos vārdus, kas kā šķembas iestrēgušas mazo bērnu atmiņās. Pulsē un kaist, gluži kā trauksmes zvani, izsviežot no dzīvotgribas sapņa. 

Un tomēr Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Grafikas katedras studenti projektā "Izstāstītie" uzdrošinājušies uzzīmēt 12 ukraiņu bērnu stāstus, mēģinot ar zīmējumiem parādīt neparādamo- bēdas, traģēdijas un pazaudēto.

12 Jauni un talantīgi mākslinieki komiskos izceļ ne tikai konkrētā mazā stāstnieka individualitāti, bet saglabā savu unikālo māksliniecisko rokrakstu, tajā pat laikā ieturot vienojošo melni dzelteno krāsu stilu. Melnais- viss, kas iemieso nāvi, tumsu, sāpes, bailes, draudus pretnostatīts ar dzeleno- sauli, gaismu, cerību un siltumu, apspēlējot kara un brīvības cenu. Cik būtu gatavs maksāt tu?

 

Man gribētos pieminēt Kristas Bitmetes simbolisko grafisko stāstu "Brīvība nav nekāda spēle", kas mani personiski uzrunāja visvairāk. Spēle gan tiešā, gan metaforiskā, gan simboliskā nozīmē ienāk stāstā, kas gluži kā sniega bumba veļas ar vien ātrāk, kļūst intensīvāka, iegūst dziļāku krāsu toņkārtu līdz trauksmaini pārņem lasītāju, ieskaujot varoni tumsā.

Noteikti kādu no šiem mākslinieku vārdiem redzēsim bērnu literatūrā arī turpmāk, mums tik ļoti nepieciešami Latvijā radīti komiksi un grafiskie romāni. 

 

 

Izdevniecība: Aminori
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive
January February March April May June July August (1) September October November December
January February March April May June July August September October (1) November December
January (7) February (11) March April May June July August September October November December