Eimors Taulzs "Džentelmenis Maskavā"

February 20, 2023  •  Leave a Comment

Eimors Taulzs

"Džentelmenis Maskavā" 2022

 

Amor Towles
"A Gentleman in Moscow" 2016

DSC_0956DSC_0956SK

 

"..mūsu dzīvi virza šaubas, no kurām daudzas ir graujošas vai pat biedējošas, taču, ja mēs neatkāpjamies un paliekam sirdī dāsni, mums varbūt tiks dāvāta augstākā apskaidrība- mirklis, kurā viss, kas ar mums noticis, pēkšņi nostājas fokusā kā nepieciešamā notikumu gaita, pat tad, kad mēs atrodamies uz jaunas drosmīgas dzīves sliekšņa, kādai esam bijuši lemti visu laiku." (550.lpp.)

 

Esi sveicināts greznajā viesnīcā "Metrapole", kur dzirkstī šampanietis, tiek pasniegti tropiskie augļi un valda aristokrātiska atmosfēra sarunās par kultūru, filosofiju un politiku. Šeit- tikai pāris soļu attālumā no Kremļa, mājas arestu uz mūžu izcieš Grāfs Aleksandrs Rostovs. No greznajiem apartamentiem nu viņa patvērums trīsdesmit gadu garumā kļūst pieticīgie bēniņi. Pēc iepazīšanās ar deviņgadīgo Ņinu, "Metrapoles" gaiteņu labirinti kļūst par aizraujošām vietām atklājumiem un piedzīvojumiem, laika gaitā izveidojas arī cieša saikne ar viesnīcas apkalpojošo personālu...

 

"Tikai tas vien, ka es ievēroju etiķeti, nenozīmē, ka esmu garlaicīgs." (504.lpp.)

 

Neparasts sižets, kas cauri anekdotiskam humoram uzplaiksnī kā labsirdības un viegluma iemiesojums. Neskatoties uz dramatisko laika nogriezni un notikumiem, kas  grauj ārpasauli, "Metrapoles" iekšienē viss norisinās kā izolētā siltumnīcā, kur nekas nav neiespējams, dzīve rit pēc greznuma piegrieznes un kontrastējošās pārticības. Ņemot vērā laikmeta attainojumu, šis ir vēsturiskais romāns, kura darbība noris no 1922.gada līdz 1952.gadam Maskavā, parādot sistēmas jaunievedumus un absurdos lēmumus.

 

"Rindā veidojās draudzības un iekvēlojās romantiskās attiecības, tika audzināta pacietība, praktizēta pieklājība, pat iegūta gudrība." (334.lpp.)

 

Grāfs it visam pieiet ar vecā kaluma džentelmeniskumu- ar vieglumu un eleganci pieejot jebkuram likteņa nosviestajam pārbaudījumam. Tieši personāži šajā romānā piešķir stāstam pilnasinību un noslīpe to ar ekselentu grāciju un šiku. Šeit nevar noslēpt arī amerikānisko aizgrābtību ar aristokrātisko Krieviju un augstāko sabiedrības slāni, piedēvējot tiem idealizētu elegances auru (kas padomijā augušam bērnam rada pretestību).

Šī mūsdienu klasiska ievelk ar savu nomierinošo galantuma efektu, gluži kā izolēta sala, kad apkārt tai pret klinšainajiem krastiem sitas satrakojies okeāns.

Brīžos, kad nav iespējams mainīt sistēmu, var atrast pareizo veidu, kā esošajā situācijā atrast labāko veidu, kā padarīt savu dzīvi baudāmu.

 

Rimtiem vakariem, kuros lasīt, lēni malkojot kādu burbuļojošu dzērienu, lai atrautos no ikdienas realitātes un iegrimtu grāmatas elegantajā vēstījumā. 

 

 

Tulkotāja: Māra Rūmniece

Izdevniecība: Aminori


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive