Guntis Tālers "Monstra rotaļu laukums"

February 27, 2023  •  Leave a Comment

Guntis Tālers

"Monstra rotaļu laukums" 2023

DSC_1060DSC_1060SK

Ja kriminālromānus var iedalīt pie omulīgas lasāmvielas (cosy reads), tad Guntis Tālers ar "Monstra rotaļu laukums" noteikti tajā iekļautos. Lai nebiedē spocīgi baismīgais vāks- nesakatoties uz autora drūmajām lokāciju fotogrāfijām, kas ierušinājušās starp nodaļām, šis Tukuma komunālās mājas detektīvs ir pavisam omulīgs stāsts, kurā tik labi nolasās vietējās mazpilsētas kolorītākie tēli, savā starpā veidojot krāšņu buķeti, no kuras nevar atrauties. Runājot par atraušanos- iesāku lasīt ar domu- tikai mazlietiņ, bet beidzu vēlu vakarā, kad visi jau apkārt bija iegrimuši dziļā miegā. Lai arī beigas nebija pārsteidzošas, tik ļoti gribējās zināt, kā tas viss saliksies pa plauktiņiem.

 

Guntis Tālers sevi ir pārliecinoši pieteicis mazo pilsētu omulīgajos detektīvos, kur varoņi, pašiem negribot, tiek ievilkti kādā līdzcilvēku noziegumā, līdz ar to policijas darbs šeit ir tikai pastarpināts. Gluži kā manā bērnības seriālā par mistēriju rakstnieci Flečeri, kura vienmēr uzradās pareizajā vietā, lai atkostu neliešu pastrādātās slepkavības, sekojot noziegumam pa pēdām. Šādā omulīgā detektīvā, neskatoties uz baiso kriminālnoziegumu, atmosfēra ir tāda relaksēta, ikdienišķu lietu piepildīta, tēli ir tik pazīstami un saprotami, ir iespēja pārdzīvot līdzi galvenajam varonim, kurā ir pietiekami daudz drosmes un asa prāta, lai pamanītu niecīgākās detaļas. 

 

Henija Pelīte, darba meklējumos, ierodas Tukumā, kur lēto izmaksu dēļ apmetas daudzdzīvokļu namā, kurā aiz plānajām sienām saklausāma ikviena kaimiņa kustība. Milzīgais centra nams, kurā iedzīvotāji koridorā dalās pat tualetē un iztiek bez vannas izstabas, apmetusies kolorīta un neparasta mazpilsētas publika. Kad tiek nogalināta lielā nama īpašniece, Henija, pašai negribot, tiek ierauta nozieguma izmeklēšanā. 

 

Guntis Tālers raksta raitā un saistošā valodā ar humora piešprici- par spīti visām dīvainībām un mazliet trakajiem varoņiem, no stāsta nav iespējams atrauties.

 

Tikai lasot romānu, saprotu nozīmi iekšlapās atrodamajiem dzīvokļu plāna rasējumiem, jo šis nav nekāds parastais nams. Tā vien gribas doties uz Tukumu, lai pārliecinātos, vai tiešām šāds nams pastāv.

 

 

PS. Kļūdas labojums
54. un 55. lappuses teksts grāmatā "Monstra rotaļu laukums" samainīts vietām. Lūdzam lasīt lappuses šādā secībā: 53., 55., 54. lappuse.

 

 

 

Izdevniecība: Zvaigzne ABC


 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive