Anna Oņihimovska , Natalija Jabloņska "Klimpas kungs un burinieks"

March 29, 2023  •  Leave a Comment

Anna Oņihimovska,  Natalija Jabloņska

 "Klimpas kungs un burinieks" 2023

 

 

Anna Onichimowka, Natalia Jablonska 

"Pan kluska i žaglowiec" 2021

 

AAA_1593AAA_1593SK

Tikpat lielu baudu, kā palutinot sevi pēc neizdevušās vai skumīgas dienas iepērkoties, var iegūt arī no lietām atbrīvojoties. Pat, ja liekas, ka sākumā tas tāds nieks vien ir- kārtošanas terapijā, atvadīšanās no lietām, kas nekalpo savam uzdevumam, ir sava veida atkarība, pēc kuras gluži kā balva nāk atvieglojums un gandarījums.

Esmu vairākas reizes savā dzīvē visas iekrājušās mantas revidējusi pa plauktiņiem tā, ka gala rezultātā paliek vien koferis ar pašu nepieciešamāko. Izmest, atdot, pārdot, aizdot, atdāvināt, izsolīt.. 9mēnešus, ceļojot pa Āziju, mana mantība bija vien 35litru mugursoma, kura iekļaujas lidmašīnas rokas bagāžā.

Pārvākšanās uz citu valsti ātri un nežēlīgi iemāca nepieķerties lietām, vietām un cilvēkiem, kā arī liek saprast, cik maz mums patiesībā ir nepieciešams. Es tik ļoti labi saprotu Klimpas kungu, kurā ir latviešu krāšanas gēns- sākot no maisiņa, kas pilns ar maisiņiem, atvilknes, kurā vienā mudžeklī dzīvo viss iespējamais, beidzot ar skapi, kurā paslēpts viss no sērijas "gan jau noderēs" un neskaitāmi plaukti ar grāmatām, kuru lasīšanas kārta nepienāk gadu desmitgades.

Ar šo burvīgo poļu autores bērnu grāmatu lasītājs ceļo kopā ar Klimpas kungu, viņa burinieku un ceļā sastaptajiem draugiem uz piesārņotu pludmali, kur tikai šķirojot, sakopjot un satīrot, var iegūt gandarījumu, lai galu galā ne tikai baudītu tīru vidi, bet arī ļautos draudzības priekam. Iespējams, ka lietas, kas krāj putekļus, kādam būs visnepieciešamākā pērle, par ko sapņots gadiem ilgi. 

 

Arvien biežāk bērnu grāmatās aktualizē dabas aizsardzības tēmu, ekoloģiska dzīvesveida patērēšanu, apkārtējās vides sakopšanu, aicinot patērētājkultūrā uzņemties atbildību.

 

"Klimpas kungs un burinieks" vienkāršā un tiešā veidā uzrunā bērnu auditoriju, aicinot uz aktīvu darbīgu- gan mājokļa, gan apkārtējās vides sakopšanu, gan palīdzības sniegšanu, gan jaunu draudzību veidošanu un altruismu.

Natalijas Jabloņskas mīlīgās, krāsaini ņirbošās un kolorīti mozaīkās ilustrācijas liek katrā grāmatas atvērumā iepauzēt, lai mirkli ilgāk pazustu detaļu iepazīšanā.

No pasaules izolētā Klimpas kunga mājvieta, kas kalna pakājē ieskauta greznu mežu ielokā, simboliski pretstata ikviena egoistisko domāšanu, ka tas, kas notiek kaut kur citur, nav mūsu darīšana, tāpēc izkāpšana laukā no sava aizsargājošā lauka (šajā gadījumā ceļojums ar burinieku), paplašina mūsu šauro skatupunktu un ļauj saredzēt mijiedarbības sekas. Tāpat arī liek apzināties patieso dzīves nozīmi, kas meklējama cilvēciskajās attiecībās, nevis mantiskajās lietās.

 

3.8 zvaigznes

 

Tulkotājs:   Māris Salējs
 

Izdevniecība: Latvijas mediji


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive