Džeralds Darels "Mana ģimene un citi zvēri"

March 31, 2023  •  Leave a Comment

Džeralds Darels

"Mana ģimene un citi zvēri" 2023

 

Gerald Durrell

"My Family and Other Animals" 1956

 

AAA_1630AAA_1630SK

Ja vēlies pārdot ceļojumu uz kādu valsti- uzraksti par to grāmatu!

 

Pārdots. Es savās domās jau krāmēju mugursomu, lai dotos uz Grieķijas salu Korfu.

 

"Mana ģimene un citi zvēri" ir ne tikai britu dabas pētnieka, dzīvnieku mīlētāja un aizstāvja, rakstnieka un televīzijas programmu vadītāja Džeralda Darela vispopulārākā grāmata, pats grāmatas nosaukums iegājis tautā kā asprātīgs izteiciens, ko zina pat tie, kas nekad neko nav lasījuši dabai un dzīvajām radībām veltītos stāstus. Darela veikumu grozā ir 38 grāmatas un 30 filmas, kas ļāvušas uz apkārtējo vidi paraudzīties pavisam citām acīm. Ziņkārīgais dabas pētnieks, kurš no mazotnes uz māju nesa visas iespējamās radības, lai tās novērotu, izpētītu vai glābtu no iznīcības, savu dabas mīlestību spēja arī meistarīgi un aizraujoši aprakstīt, pievēršot uzmanību problēmām un sugu iznīcībai. 

 

Vislielāko uzmanību un popularitāti ieguvušas Darela biogrāfiskās grāmatas, kurā tikpat koša, pilnasinīga un dažāda kā dzīvā radība, izceļas viņa ģimenes locekļi. Piedzimis Indijā, kā jaunākais no četriem bērniem, Darels ar ģimeni bieži ceļoja, arī pēc tēva nāves, kad rūpes par bērniem uzņēmās māte, ģimene pārcēlās uz Londonu, un, piecus gadus mitinājās Korfu. Pēc 20gadiem Darels par notikumiem šajā Grieķu salā uzrakstīja grāmatas "Mana ģimene un citi zvēri",  "Putni, zvēri un radinieki" un "Dievu dārzs".
  Grāmatu popularitātei līdzi nāca arī rūgta pēcgarša- tāpat kā mūsdienās krāšņo ceļvežu bildes, tūrisma industrija neskartiem dabas stūriem nes vairāk posta kā labuma. Ieraudzīdams, cik daudz posta bērnības paradīzei Korfu ir nodarījis tūrisms, Darels sievai atzinies, ka vēlas padarīt sev galu.

 

Darelam piemīt spēja pamanīt jebkuru niecīgāko dzīvo radību, lai cik atbaidoša vai neglīta tā varētu šķist apkārtējiem. Jāņem vērā, ka, lai arī zoologam ir bijusi fotogrāfiska atmiņa un viņš spēj detalizēti aprakstīt redzēto radību niecīgākās īpašības, daudzi grāmatā rakstītie elementi varētu būt autora fantāzija, ņemot vērā, ka ne viss no faktaloģiskā ir pieminēts vai atzīmēts. Kā jau jeburš autors, Darels patur pie sevis reālā un fantāzijas nodalījumu, lasītājam atliek vien minēt, cik daudz no literārā teksta ir patiess.

 

Lai vai kā- Darelam ir apbrīnojama spēja likt lasītājam sajust dabu kā galveno elementu mūsu eksistencē, pasakainie vizuālie apraksti liek iemīlēt dabu un paraudzīties uz niecīgākajām radībām ar pilnīgi citām acīm.

Ikdienas ainiņām, kas kādam varētu šķist necilas, Darels piešķeļ krietnu deva humora, padarot tās amizantas un asprātīgas. Viscaur grāmatai veļas sirsnība, krāšņi personāži un liberālas audzināšanas metodes. Klasika, kas burtiski vilina doties uz skorpionu pilno Korfu.

 

 

Tulkotāja: Helma Lapiņa, 1973

Izdevniecība: Latvijas mediji
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive