Melānija Laibla Lilija Rihtere "Atkritumi"

March 02, 2023  •  Leave a Comment

Melānija Laibla Lilija Rihtere

"Atkritumi" 2023

 

Melanie Laibl/ Lili Richter

"So ein mist von mull, abfall und co" 2018

 

DSC_1219DSC_1219SK

Doma par atkritumiem, fekālijām un trūdiem liek mums saraukt degunu- kurš gan grib domāt un iedziļināties par it kā tik pašsaprotamiem procesiem- no acīm (ķermeņa) prom, no prāta tālāk. Bet. Stop, stop. Ikviens mūsu pašu radītais atkritums jau nekur tālu prom netiek. To var pārliecināties, aizbraucot uz jebkuru salu Āzijā- peldoties starp plastmasas maisiņiem, pamperiem un cigarešu izmešiem, apziņa, ka atkritumi nav tikai kāda cita darīšana, bet ikviena atbildība, liek skaidri apzināties, ka mums ir jārīkojas.

 

Viena žilbinoši spēcīga grāmata, kurā saistošā, asprātīgā valodā tiek izskaidrots viens no svarīgākajiem procesiem uz mūsu planētas- atkritumu sarežģītais dzīves cikls. 

Lielākais atkritumu radītājs un zemeslodes piemēslotājs, ir cilvēks, jo pašā dabā atkritumi nepastāv- viss ir nepieciešams, gaidīts un izmantots. Tāpēc svarīgi noskaidrot un apzināties, kur šajā dabīgajā procesā tehnoloģiskā attīstība ir izveidojusi nepārstrādājamus atkritumus- ikkatrai nākamajai paaudzei uzliekot arvien lielāku slogu, lai atrastu risinājumu, kā cīnīties ar nebeidzamajiem atkritumu kalniem, kas piesārņo vidi. 

 

Šī grāmata ar humoru pieiet svarīgām vides ekoloģijas lietām, asprātīgi spēlējoties ar vārdiem, atskaņām, sarunvalodā iegājušajām frāzēm, bet reizē izglītojot. Tik daudzi fakti kodolīgajā tekstā izraisa neviltotu interesi- apskatot atkritumu dažādos veidus, ieskatoties vēsturē, dzīvnieku pasaulē un ieskicējot risinājumus. 

Arī krāsaini rotaļīgās ilustrācijas ironizē par šo tēmu un lieliski iederās starp izziņu paragrāfiem. Visas grāmatas garumā, uzrodas kāds tēls, kas ir aktīvi darbojošs personāžs-Calliphora jeb līķmuša. Tāpat arī ik nodaļā atrodamas saistošas dzejas rindas.

 

Lieliska, izzinoša un vērtīga grāmata gan jaunākajai paaudzei, gan viņu vecākiem! Ne velti 2019.gadā šī grāmata tka atzīta par Austrijas labāko zinātnisko grāmatu! Grāmata, ko lasīt kopā ģimenei, pasmieties, izpētīt un uzzināt daudz interesantu faktu par ikviena atstātajiem atkritumiem.

 

Iesaku!

 

 

Tulkotājs: Ilmārs Zvirgzds

Izdevniecība: Jānis Roze
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive