Osvalds Zebris "Mežakaija"

March 17, 2023  •  Leave a Comment

Osvalds Zebris

"Mežakaija" 2022

DSC_1388DSC_1388SK

 

Latviešu prozaiķa, dzejnieka un mākslinieka Gunara Anatolija Janovska vārds atkal uzmirdzēja publikas starmešos, kad 2020.gadā iznāca Viestura Kairiša filma "Pilsēta pie upes", kas uzņemta pēc Janovska romāna motīviem. Biju nolēmusi pirms filmas noskatīšanās izlasīt pašu romānu, bet laika un termiņu gūzmā, plāni pajuka.

Savā ziņā Osvalds Zebris ir sasniedzis savu mērķi, vismaz no viena lasītāja- aktualizēt Janovska nozīmību latviešu literatūrā, kurš attiecinot uz savu laikabiedru un vēstuļu biedru, arī trimdinieku- Anšlavu Eglīti, mazāk ieguvis mūsdienu lasītāju uzmanību. Pēc "Mežakaijas" Janovska "Pilsēta pie upes" un "Sola" tiek ielikta izlasāmo grāmatu kalna augšgalā.

 

"Mežakaiju" vērtēt nav viegli vai viennozīmīgi, atrast niansēto robežu starp rakstnieka izpildījumu un paša Janovska personību, ir praktiski neiespējami, it sevišķi, ja neesi iepazinies ar pēdējā daiļradi. Kā atzīst pats Zebris, viņš ir spītīgi pieturējies pie sava stila- sajaukt faktus ar fantāziju, kas, manuprāt, ir pretstats Janovska daiļradei, savukārt lasītājs savā ziņā tiek maldināts, izdomātos faktus pieņemot par realitāti. Līdz ar to man radās ļoti niecīgs priekštats, kas īsti bija Janovskis. Lai arī atmiņu mezgli par bērnību, trimdu un mācībām tiek ieskicēti, līdz galam nenolasās rakstnieka personība. Piemēram, ņemot vērā, ka Janosvkis vairākkārt precējies, nesapratu, kāpēc tik liela nozīme tir uzsvaram uz samezglotajām attiecībām ar Helēnu.

 

Vai es esmu sapratusi, kas bija Janovskis?! Visdrīzāk nē. Tāpēc vēljovairāk man ir vēlme un interese iepazīties ar Janovska daiļradi.

 

Ps. Tā laiku lamu vārdi ir lieliski.

"Ka tevi veļu māte." (58.lpp.)

 

3 zvaigznes

 

Romāns par Gunaru Janovski. Latviešu prozas un literatūrzinātnes mijiedarbes projekts ES ESMU... 13 romāni un 13 monogrāmijas

 

Izdevniecība: Dienas Grāmata
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive