Gaja Guna Ekle "Brālis, kas nebija vajadzīgs"

April 09, 2023  •  Leave a Comment

Gaja Guna Ekle

"Brālis, kas nebija vajadzīgs" 2023

 

Gaja Guna Eklė
"Brolis, kurio nereikėjo" 2016

AAA_1854AAA_1854SK

 

 

Esi uzmanīgs, ko vēlies, jo tas var piepildīties. Deviņgadīgais Gvids tik ļoti vēlējās brāli, un ne jau kaut kādu tur māsu kā labākajam draugam, jo māsas mēdz būt nešpetnas un nelaist istabā. Bet dienā, kad vecāki paziņoja Gvidam jaunumus, ka viņam tiešām būs pašam savs brālis, viņš vēl nenojauta, cik daudz emocijas un pārdzīvojumus neatgriezeniski tas ieviesīs viņa idilliskajā dzīvē. To, ka brālis būs tieši tikpat vecs kā Gvids un nevis izaugs kā visi mazi bērni mammas vēderā, bet gan tiks adoptēts no bērnu nama, Gvidam pat prātā neienāca. Vai tiešām vecākiem ar Gvidu vairs nepietiek? Vai viņš tiešām nav pietiekami labs, lai viņu tā vienkārši aizstātu ar svešu bērnu? Vai pieņemot tik nopietnu lēmumu, vecākiem neienāca prātā par to vispirms apspriesties ar Gvidu?

 

"Brālis, kas nebija vajadzīgs" emocijas samilzt kā rauga mīkla omes bļodā- rūgst, burbuļo, gurguļo līdz veļas pāri malām. Kā lai bērns tiek galā ar tik daudz nepiedzīvotām un nepazīstamām emocijām, kā lai saprot, kas notiek ne tikai ārpus viņa teikšanas un varēšanas, bet visvairāk jau pašā iekšienē. Šis stāsts ir arī par vecāku nerēķināšanos ar bērna jūtām, noklusējot nozīmīgas lietas, kuras  grūti mazajam pašam izprast, kā arī par savādākā pieņemšanu, dzīves procesiem, kuri nenotiek vienvirziena, bet, reizē ar plašu emociju gammu, apmet neskaitāmus kūleņus.

Lai arī bērnu nama un adopcijas tēma ir rūgtuma, sāpju un skumju pilna, grāmatā jaušams bērnišķīgs pozitīvisms, kurā empātija un labsirdība ir vienojošais kodols.

Šī, protams, nav grāmata tikai adopcijas kontekstā, jo liek paraudzīties no malas uz jebkuru situāciju, kurā mēs esam bijuši, kad kāds nerēķinās ar mums, pieņemot lēmumus mūsu vietā, gadījumi, kad mēs jūtamies bezspēcīgi, nespējot ietekmēt pārmaiņas, kā arī jebkura citādā pieņemšanu sabiedrībā, kad viss savādākais tiek nonicināts, pirms vēl ļauts to patiesi iepazīt.

Cik gan viegli vai grūti bērnu un jauniešu literatūras kritiķei, kura ikdienā pieradusi vērtēt un analizēt citus rakstniekus, ir sarakstīt pašai savu bērnu grāmatu? Gaja Guna Ekle ir Eglės Baliutavičiūtės pseidonīms. Lietuvā viņai iznākušas jau četras bērnu grāmatas.

 

Grāmata bērniem un pieaugušajiem, kas aicina uz empātiju un labsirdību. 

 

Ilustrācijas: Asta Skujīte

Tulkotāja: Emija Grigorjeva 

Izdevniecība: Zvaigzne ABC


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive