Karīna Tvila "Tas ir tikai cilvēciski"

April 15, 2023  •  Leave a Comment

Karīna Tvila

"Tas ir tikai cilvēciski" 2023

 

 

Karine Tuil
"Les Choses humaines" 2019

 

AAA_2005AAA_2005SK

"Cilvēks piedzimst un nomirst; starplaikā, ja paveicas, īsu brīdi mīl vai tiek mīlēts, bet agrāk vai vēlāk tiek aizstāts ar citu." (270.lpp)

 

 

Viena nakts, kurā iereibuši un smēķējuši zāli, no dažādiem sociālajiem slāņiem nākoši jaunieši izraisa notikumu lavīnu, kura ne tikai noslaucīs rūpīgi būvēto dzīvi, bet sagraus arī tuvāko līdzcilvēku attiecības un karjeru. Aleksandrs Farels- talantīgs ietekmīgu vecāku dēls ar daudzsološu nākotni uzskata, ka seksa akts, kas noticis tajā liktenīgajā naktī, ir noticis pēc abu iesaistīto pušu vēlēšanās. Savukārt Mila- Aleksandra mātes jaunā drauga meita- nākusi no reliģiskas ģimenes, vēršas pie policijas, apgalvojot, ka notikusi izvarošana. Seko tiesa prāva, kurā detalizētās intervijās un liecinieku liecībās tiek meklēta patiesība. Tikmēr Aleksandra tēvs- veiksmīgais televīzijas žurnālists Žans Farels, izjūt draudus savai karjerai ne tikai skandalozās tiesas prāvas dēļ, bet arī sava vecuma dēļ.

 

 

"...meli ir viņas dzīves falsificēts attēlojums." (199.lpp.)

 

Grāmata, kas sevī nesaudzīgi apviļā vairākas nozīmīgas tēmas… paralēli #metoo tiesas prāvas analīzei, cilvēka vecuma termiņš, kas agresīvi uzspiež normas būt labākajam..un-vai "nosargāt seju" stāv pāri visam?! Galu galā-vai ir tā vērts dzīties tajā stikla kalnā, kad jebkurā laikā aiz tevis stāv rinda ar jauniem kalnā jājējiem?! Cik daudz mēs esam gatavi ziedot un nodot, lai sasniegtu sabiedrības atzinumu, tajā pat laikā nodotu sev tuvākos cilvēkus. Cik ātri mūsu paustais viedoklis un pārliecības par kādu tēmu sagrūst, kad tas attiecīnāms uz mūsu ģimenes locekļiem? Tvila gabaliņu pa gabaliņam izmet arvien jaunas ēsmas, kurās ieķeroties nākas arvien no jauna uzplēst brūces, jo neskaitāmie skatu punkti arvien no jauna salauž iepriekšējās pārliecības.

 

Tvila ir rūpīgi iedziļinājusies izvarošanas tiesas prāvās, tāpat arī viņas juridiskā izglītība un detalizētie apraksti ļauj intensīvi būt klātesošam nozieguma izpreperēšanā. Iedvesmojoties no Stenfordas izvarošanas skandalozā gadījuma (2015-2016 gads), Karīna Tvila ir pievērsusi lasītāju svarīgām sociālajām tēmām.

 

Vai seksuālajā noziegumā vispār var eksistēt "pelēkā zona"?

 

Grāmata ir daudzšķautnaina, ietverot komplicētas tēmas, tā lēni brūvējas un iesākumā nav viegli ielasīties, bet tekstam arvien vairāk ieņemot tiesas prāvas aprises, grāmata uzņem ātrumu līdz apstāties vairs nav iespējams. 

 

"Realitāte vienmēr ir daudz sarežģītāka, nekā izskatās." (252.lpp.)

 

Lai arī sociālo tēmu pamatīga preparēšana un franču smalkjūtīgi atklātais stils daudziem var atgādināt Vigānu, man tomēr gribas distancēties un nemēģināt salīdzināt šīs divas autores.

 

Grāmata, kas lauzīs prātus un neskaitāmas reizes liks malt domas galvā kā kafijas dzirnaviņas pa vienam vien samaļot priekštatu pupiņas.

 

 

Ps. Tie, kas draudzējas ar franču valodu, var noskatīties filmu, kas uzņemta pēc grāmatas motīviem, ar orgiģinālo nosaukumu "Les Choses humaines".
 

 

4 zvaigznes

 

 

 

"..vīrieši kļūst sentimentāli tikai tad, kad grib drāzties." (99.lpp.)

 

 

Tulkotāja: Inta Šmite

Izdevniecība: Jānis Roze


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive