Kriss Vitekers "Mēs sākam no beigām"

April 13, 2023  •  Leave a Comment

Kriss Vitekers

"Mēs sākam no beigām" 2023

 

Chris Whitaker
"We Begin at the End" 2020

AAA_1965AAA_1965SK

 

Lai arī "Mēs sākam no beigām" caurvijas nozieguma izmeklēšanas līnija, šis tomēr ir jāvērtē kā mazpilsētas drāma, kurā galvenie varoņi gadu desmitiem ir tik cieši sasaistīti viens ar otru, ka nav iespējams izrauties no mazās komūnas spiedošā kupola. Tāpēc šis romāns uzrunās ne tikai detektīvu un kriminālromānu fanus, bet arī tos, kuri ikdienā nelasa asiņainus un šausminošus slepkavošanas gabalus. Tas gan nenozīmē, ka šis ir lirisks lasāmgabals, jo Vitekers savus varoņus nežēlo un šķiet, netaupot skaudrumu, piedēvē tiem visas iespējamās dzīves problēmas un ciešanas. Kārtējo reizi, kad mazais cerības stariņ tiek sagrauts, man gribas šo grāmatu nosaukt par "Ciešanu karalisti", jo varoņu ciešā sasaiste nespēj risināt problēmuas, vien paildzināt postu.

Romāns viegli izslīd caur kāda konkrēta žanra līnijām, jo paralēli Kalifornijas piekrastei ar vasarnīcām, zemes nogruvumiem un vietējo mazo biznesu, darbība norisinās mežonīgajā Montanā- piesātinot ainavu ar zirgu izjādēm, nebeidzamiem mežiem un izolētu lauku dzīvi, romānā ienesot mežonīgo rietumu atmosfēru.

Viena no spilgtākajām un spēcīgākajām varonēm ir trīspadsmitgadīgā Dačesa, kura ir uzņēmusies rūpes par savu mazo brāli Robinu, kamēr mamma Stāra cīnās ar atkarībām, netiekot galā ar saviem pienākumiem. Izcietis trīsdesmit gadu cietumsodu par savas bijušās draudzenes Stāras māsas nogalināšanu, Vincents ierodas savā bērnības pilsētā, kur tagad par vienīgo likumsargu strādā kopīgais draugs Voks. Mierpilnajā pilsētiņā okeāna krastā Keiphavenā neviens noziegums nav noticis jau desmitgadēm, kaimiņi zina viens otra lielākos noslēpumus, tāpēc vietu, kura sastingusi savā mietpilsoniskumā, slepkavas atbrīvošana saviļņo vietējo ikdienu. Dačesa, kura bērnība ir strauji aprāvusies, uzņemoties ģimenes pieaugušā lomu, pastrādā noziegumu, kas aizsāk domino ķēdi, kurai seko trāģiski notikumi.

 

Dačesa viennozīmīgi ir ievērojamākais romāna tēls, kura iemieso debešķīgi skaisto un spuraini vellišķīgo, tomēr man visu laiku nepameta sajūta, ka es nespēju noticēt, ka tā rīkojas tikai trīspadsmit gadus veca meitene. Protams, dzīve pierāda, ka ir neskaitāmi liktens pabērni, kuri pieaug par ātru, jo dzīve tos vispār nav saudzējusi. Un tomēr, tomēr, gadu vecums man nekādi negāja kopā ar rīcību, ņemot vērā, ka sešgadīgais brālis tika attainots patstavīgu lēmumu un darbību nespējīgs, kas man liekas tajam vecumam ir nepamatoti pārspīlēts. Bet tas, protams, ir mans subjektīvais viedoklis, kas veidojies, pamatojoties uz savu pieredzi.

 

"Mēs sākam no beigām" ir pilna liktenīgiem notikumiem ar postošām sekām, un mazlietiņ humora uzplaiksnījumiem. Romāns iesākumā ir lēns, it kā uzņemot spēkus, lai iedarbinātu apgriezienus, bet tad- pēdējās 50.lpp. pēkšņi eksplodē ar notikumiem, kas liek pavērt muti un apgriež gaisā visu iepriekš izlasīto. 

 

Balstoties uz romānu, Disney's 20th Television Studios uzņem Tv sērijas, ne velti- grāmata ir arī ainaviska.
 

 

3.8 zvaigznes, spraigajam nobeigumam 4+ zvaigznes

 

 

 

Tulkotāja: Daina Ozoliņa

Izdevniecība: Zvaigzne ABC


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive