Mikolajs Lozinskis "Dāvana diviem"

April 27, 2023  •  Leave a Comment

 

Mikolajs Ložiņskis, Janeks Koza (ilustrācijas)

"Dāvana diviem" 2023

 

 

Mikołaj Łoziński ,  Janek Koza  (Illustrator)
"Prezent dla dwojga" 2020

AAA_2222AAA_2222SK

 

"..pasaule, kurā abi ieradušies, bērni sev vecākus neizvēlas." 

 

 

Daži to sauc par brīnumu. Poļu rakstnieks Mikolajs Ložiņskis savu bērnu piedzimšanu nosaucis par dāvanu. Vai varbūt kā dāvanu viņš simboliski sauc šo grāmatu, kuru veltījis saviem dēliem Emīlam un Romanam. Dāvana, caur kuru veras ziņkārīgu acu pāris, un kā mānīgi sākumā izliekas- iekšpusē slēpjas veselīgi sārtvaidzīgi dvīņi. Jo dāvanas mēdz būt arī negaidīti pārsteigumi, kad viena gaidīta mazuļa vietā, mammas klēpī aug veseli divi (vai pat vairāk).

 

Bērna ienākšana pāra dzīvē ir pilna nezināmā, neprognozējamā un neparedzamā- šo sajūtu Ložiņskis ir reflektējis šajā humora pilnajā grāmatā, kurā ironiski draiskajās Janeka Koza ilustrācijās tiek izspēlētas dzemdību ainas un pirmais adaptēšanās laiks, kad bērni pieteikuši sevi šajā pasaulē.

Bet kā ir, ja bērni ir pasteigušies un ieradušies ātrāk, izjaucot visus iecerētos sagatavošanās plānus? Kā jūtas vīrietis šajā laikā, kad viņš nespēj kontrolēt notikumu gaitu? Neskaitāmās domas, kas maļas jaunā tēva galvā- Kā bērns mani pazīs? Kā ģērbties, sagaidot savu bērnu? Kā saprast jaundzimušā vajadzības? Varbūt tev pazīstama tā "tukšās galvas" sajūta, kad tik daudz ko gribas pateikt, bet nekas nevirknējas pareizajos vārdos? Kur pēkšņi pazūd laiks un, kā atvairīt svešinieku ziņkārību uz ielas? Mikolajs gluži kā Ziemassvētku eglītē karina dažnedažādus jautājumus kā rotājumus, par kuru esamību nemaz nebij nojautis, pirms ieņēmis tēva amatu. 

 

Šī asprātīgā grāmata ir veltījums bērniem, palīdzot atrast atbildes uz kāpēcīšu  "kā rodas bērni" jautājumiem, kā arī "vecāku piezimšanu", kas ir ne mazāk nozīmīgāka. Interesanti ir vērot, kā šo jauno lomu redz vīrieši-gan tekstuālā līmenī, gan grafisko ilustrāciju līmenī, spēlējoties ar tekstu un attēliem gan tiešā, gan pārnestā nozīmē.

 

Ikviens lasītājs, atkarībā no vecuma un pieredzes bagāžas, šo stāstu uztvers savādāk. Tāpēc šī nav tikai bērnu grāmata- tā ir lasāmviela visai ģimenei. Šī ir arī dāvana visiem tiem, kas dzimuši priekšlaikus, vai ģimenēm, kurām mazais pieteicies priekšlaikus. 

 

 

Tulkotāja: Ingmāra Balode

Izdevniecība: Liels un Mazs

 

 

 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive