Viktorije Hanišova "Sēņotāja"

May 09, 2023  •  Leave a Comment

Viktorije Hanišova

"Sēņotāja" 2023

 

Viktorie Hanišová
"Houbařka" 2018

AAA_2524AAA_2524SK

 

"Mežs ir atkodis manu nožēlojamību, tas grib mani aprīt un izvemt nepazīstamā vietā, saindētu ar skābām gremošanas sulām, uzpūtušos dzeltenu sprāgoņu ar zivs acīm." (243.lpp.)

 

Lai Tevi nemāna skaistais mežs ar sēņu pārbagātību un daudzveidību, šī ir totāla "PURVA" grāmata- tumša, gremdējoša, trigerējoša, nospiedoša un smacējoša. Tāda, kuru vietās gribas ar blīkšķi cirst ciet, lai nebūtu jāizlaiž caur sevi nepanesami skumjās un skaudrās emocijas, par taisnību, kura šajā ģimenes modelī neeksistē. Un reizē, kā jau īsta "purva grāmata", tā vilina, nemanāmi ievelk sevī, līdz saproti, ka esi nospiests ar smagumu krūtīs un lēnītiņām ievilkts akacī.

 

Un reizē- šai smago tēmu skartajai grāmatai, ir paralēlā sēņošanas līnija- nekad nebiju lasījusi tik aizraujošu vēstījumu par arī latviešiem tik iemīļoto "sēņu sportu", kurā lasītājs burtiski tiek iemests fascinējošajā sēņu valstībā, pat, ja rudenī neskraida pa mežiem ar nazi un groziņu rokās, vai neizrāda sajūsmu par sēņu pavārmākslu. Veids, kā čehu autore ir aprakstījusi īsta sēņotāja mākslu, ir nenovērtējams, man kā bailīgai sēņotājai, kura drošības labad vāc tikai pāris zināmākās sēnes, būtu gribējies mežā doties līdzi galvenajai varonei un uzklausīt sīkākās nianses sēņu noslēpumos un to pagatavošanas mākslā.

 

Divdesmit piecus gadus vecā Sāra dzīvo askētisku un nabadzīgu dzīvi dārza mājiņā, par vienīgo iztikas avotu izmantojot sēņošanu- gadiem uzkrātā pieredze viņu ir padarījusi par sēņošanas eksperti. Desmit gados piedzīvojusi vardarbību un nodevību savā disfunkcionālajā ģimenē, Sāra mēģina dienu no dienas saprast, kas ar viņu ir noticis un, kāpēc ģimene viņu ir nodevusi. Romāns norisinās divās sižetiskās līknēs- tagadnes izdzīvošanai paralēli ieskicējot pagātnes traģiskos notikumus, kas ir sadragājuši jaunās sievietes iespēju veidot pilnvērtīgu dzīvi. 

 

Mežs Sārai ir terapija, kurā dienu no dienas izelpot saspringumu, bailes, trauksmi un ciešanas, un ieelpot mieru, dabas spēku un rāmumu. Bet mežs Sārai ir arī nebeidzamais labirints, kurā apmaldīties atmiņās, kas spītīgi iededzinājušas rētas, līkloči ar neizejamiem pagriezieniem, no kuriem nav izejas, teritorija, kas piesien un nelaiž vaļā, sprīdi pa sprīdim velkot pie zemes un ar saknēm paralizējot spēju izrauties brīvībā.

Romāns, kurā grūti apvaldīt asaras un nepamet nospiedošā sajūta uz krūtīm, tik izmisīgi, tik netaisīgi, tik iedragājoši.

 

Spēcīgi, izteiksmīgi un skaļi! Ja tevi nebaida purva grāmatu smagums, šī ir noteikti jāizlasa- lieliska!

 

PS. Viktorijei Hanišovai visas grāmatas ir par sociāli smagām tēmām, tik ļoti gribas izlasīt arī pārējās!
 

 

4.5 zvaigznes

 

 

Tulkotājs: Jānis Krastiņš

Izdevniecība: Pētergailis

 

"..bet visu taču, mammīt, nevar aizmālēt ar ēdienu." (240.lpp.)


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive