Guzela Jahina "Zuleiha atver acis"

May 29, 2023  •  Leave a Comment

Guzela Jahina

"Zuleiha atver acis" 2023

 

Guzel Yakhina
"Зулейха открывает глаза" 2015

 

 

AAA_3272AAA_3272SK

Kinematogrāfiskais romāns brīžiem tik ļoti atgādina spēlfilmu, kurā, neskatoties uz vēsturisko fonu, notiek daudz filmas cienīgas epizodes- dramatiskas, neticamas, brīžiem pārspīlētas, kas izraisa plašu emociju gammu ar līdzpārdzīvojuma buķeti lasītājam. Tikai pēc romāna izlasīšanas, uzzinu, ka Guzela Jahina tiešām šo grāmatu sākumā rakstījusi kā scenāriju, tāpēc tikai likumsakarīgi, ka pēc tā uzņemts arī TV seriāls. Jāpiebilst, ka ceļš uz lasītāju atzinību neskaitāmās valstīs nav bijis vienkāršs, jo izdevniecības atteicās izdot šo autores debiju, kura uzrakstīta par godu viņas tatāru vecmāmiņas pieredzei izsūtījumā.

 

1930.gadā, Padomju savienības "atkulakošanas" ietvaros, neskaitāmas tatāru ģimenes tika izsūtītas uz Sibīriju, nespējot izpildīt noteiktās nodevu normas, kas lika atdot visus savus pārtikas krājumus, lopus un sējai paredzētos graudus. Mēnešiem ilgi veicot garo un mokošo ceļu lopu vagonos, simtiem dažādu tautību, reliģiju un profesiju cilvēki mēģina izdzīvot necilvēciskajos apstākļos. Tikai saujiņa nonāk neapdzīvotajā teritorijā pie mežonīgās Angāras upes, kur tiek pamesti savā varā, lai izdzīvotu pirmo ziemu skarbajos apstākļos. Starp viņiem ir arī Zuleiha- vīru zaudējusī jaunā tatāru sieviete, kura meklē veidu kā izdzīvot, reizē veidojot attiecības ar citiem izsūtītajiem. Ar laiku, mežonīgais apvidus ieņem ciemata apmēru, ik pa laikam uzņemot arvien jaunus valsts "nodevējus", vienā brīdī apvienojot pat 19 dažādu tautu pārstāvjus. Neskartā vidiene ir kā izolēts kopums, bet arī šeit sasniedz ziņas par valdības lēmumiem un politiku.

 

"Zuleiha atver acis" ir kā vēsturiska pasaka, kurā daļu lomas spēlē tatāru teikas, tradīcijas un mītiskā pasaule, no kuras nav iespējams izbēgt. Un reizē tas ir kā aizraujošs piedzīvojums, kurā visu laiku klātesoša ir skarbā vidiene, izdzīvošanas gribasspēks un alkas dzīvot. Mani personīgi visvairāk uzrunāja pirmā daļa, kurā tiek attainotas sarežģītās attiecības tatāru ģimenē, kaut kas reizē pilnīgi svešs un nepazīstams, tajā pat laikā pazīstams, jo padomju vara nepasargāja nešķiroja- vai tas bija zemnieks, noziedznieks vai inteliģences pārstāvis. 

 

Iesaku lasīt ar atvērtu prātu un nepieņemt to kā vienīgo patiesību, fokusējoties uz tatāru tautas ieskicēto prizmu. 

 

 

3.9 zvaigznes

 

Tulkotāja: Gunita Mežule

Izdevniecība: Zvaigzne ABC
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive