Makss Sēks "Ļaunatmiņa"

May 25, 2023  •  Leave a Comment

Makss Sēks

"Ļaunatmiņa" 2023

 

Max Seeck

"Kauna" 2021

AAA_3241AAA_3241SK

"Somu valoda izklausās dīvaini arī tad, kad cilvēks nav dzīvības briesmās, kur nu vēl tagad, kad vārdos dzird paniku." (462.lpp.)

 

Gandrīz vai žēl, ka nesaskaitīju, cik reizes grāmatas varoņi 462. lappusēs lieto vārdu "perkele" (velns?). Katrā ziņā spēcīga, tieša, brutāla valoda ar lamuvārdiem šajā romānā neaprobežojas ar drumstalām, bet tiek lietota plaši un neskopojies. Tieši tādi ir arī arī somu kriminālbestselleru autora Maksa Sēka veidotie varoņi- dzīves apbružāti, pagātnes vajāti un asu mēli, galu galā - ik dienas sastopoties ar brutālu noziegumu izmeklēšanu, nevar nepalikt bez sekām.

"Ļaunatmiņa" ir trešā un jaunākā daļa izmeklētājas Džesikas Niemi sērijā. Latviešu valodā pieejamas arī abas iepriekšējās daļas "Ļaunuma tīkls" un "Vajātājs". Džesikai, kurai šajā daļā ir tikai pakārtota loma, turpina cīņu ar saviem dēmoniem no pagātnes, reizē izmeklējot pastrādāto noziegumu.

Kad Helsinku centra dzīvoklī tiek noslepkavots ietekmīgais uzņēmējs Eliels Ceterborgs, aizdomas krīt uz neskaitāmiem cilvēkiem, ne velti- tikai nesen kā notikusi plaša darbinieku atlaišana. Bet atklājot vairākas detaļas, nākas atzīt, ka šis iespējams ir kas vairāk par kāda aizvainota darbinieka palikšanu bez darba. Dažkārt atmiņas par pagātnes notikumiem noved pie iznīcinošas rīcības. Bet, kurš ir pastrādājis noziegumu un galvenais, vai policija spēs to apturēt?

 

Somijas detektīvs lavierē kaut kur pa vidu starp Nordic noir un klasisku policijas procesuālo drāmu, neizpaliekot bez spēcīgi atklātas sarunvalodas un brīvdomības. Lēni, bet apņēmīgi ievelkošais izmeklēšanas stāsts, kurā daudzslāņaini savītas tādas tēmas kā vara, mantkārība, atriebība, alkatība, rezultējas eksplodējošā nobeigumā, kurš pārsteidz un savā ziņā apbalvo pacietīgos lasītājus. 

 

 

3.7 zvaigznes

 

Tulkotāja: Gunta Pāvola

Izdevniecība: Latvijas mediji
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive