Olivers Bērkmens "4000 nedēļu laika pārvaldība mirstīgajiem"

June 20, 2023  •  Leave a Comment

 

Olivers Bērkmens

"4000 nedēļu laika pārvaldība mirstīgajiem" 2023

 

Oliver Burkeman
"Four Thousand Weeks: Time Management for Mortals" 2021

 

AAA_3748AAA_3748SK

"Laiks ir kā mazs niķīgs bērns: jo vairāk centies to kontrolēt un pieskaņot savai dienas kārtībai, jo nepakļāvīgāks tas kļūst." (16.lpp.)

Ja tu meklē atziņas, kā atrast vairāk laiku, lai izlasītu arvien pieaugošo grāmatu kaudzi uz naktskapīša, plauktos, uz grīdas un dīvāna atzveltnes, tad iespējams šī nebūs īstā grāmata. Šeit nav tikai padomi, kā veidot ikdienas izpildāmos uzdevumus, atbrīvoties no laika zagļiem un spēt fokusēties tikai uz produktivitāti. "4000 nedēļu laika pārvaldība mirstīgajiem" drīzāk ir kodolīgs un uz interesantiem faktiem balstīts pārspriedums par cilvēka ieradumiem mums noteiktajā laika prizmā, balstoties uz dažādām filosofiskām, psiholoģiskām un garīgām atziņām.

 

Vēl nekad dzīves garumu nebiju mērījusi nedēļās- iedomājoties vien, ka man piešķirtas tikai 4000 nedēļas, un arī tas- tikai, ja paveiksies, gribas steigties un saspringumā domāt, kā man to visu neizniekot, un ar ko vispār sākt. Olivers Bērkmens mani patiesībā nomierina, pasakot, ka nav nemaz iespējams tā visu laiku būt produktīvam un ikvienu sekundi nodzīvot mērķtiecīgi tikai fokusējoties uz svarīgāko. Tas vienkārši fiziski nav iekodēts mūsu smadzēnēs. Tā vietā, mums tieši vajadzētu praktizēt arī nekā nedarīšanu.

"Patiesībā vismaz daļēja brīvā laika "izniekošana", koncentrējoties tikai uz pieredzzes baudīšanu, ir vienīgais veids, kā to neizniekot- patiesi atpūsties, nevis koncentrēties uz nākotni un slepus sevi uzlabot."(130.lpp.) Paldies tev, Oliver!

 

"Jo produktīvāk tu strādā, jo vairāk steigas izjūti, un, apdarot sīkus darbiņus, tie vairojas arvien ātrāk." (19.lpp)

 

Interesants ir arī veids, kā viņš izsķir pacietības principus- "pierast pie problēmām", "pieņemt radikālu pakāpenismu" un "oriģinalitāte slēpjas aiz neoriģinalitātes". Katrā ziņā Bērkmens interesantā un saistošā veidā liek paraudzīties uz mūsu dzīvi no savādākas prizmas, parādot, ka ir lietas, ko mēs nespējam ietekmēt, tāpēc svarīgi ir pieņemt to, kas ar mums notiek pašlaik, arī, ja saprotam, ka vēlamies pārmaiņas- tas viss ir sevis apzināšana, lai sniegtos uz  sapratni, ka mēs paši esam laiks un esam tie, ar ko mēs sevi piepildam. 

 

Svarīgi ir atcerēties, ka laiks ir ierobežots un mums NAV kontroles pār laiku.

 

Grāmatas pielikumā atrodami desmit paņēmieni sava galīguma pieņemšanai.

 

Tulkotāja: Gundega Graudiņa

Izdevniecība: Helios


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive