Roberts Džobsons "Prinča Filipa gadsimts"

June 11, 2023  •  Leave a Comment

Roberts Džobsons

"Edinburgas hercoga aizraujošā dzīve.Prinča Filipa gadsimts" 2023
 

 

 

Robert Jobson
"Prince Philip's Century 1921-2021: The Extraordinary Life of the Duke of Edinburgh" 2021

AAA_3463AAA_3463SK

 

Būt soli iepakaļ aiz valdnieces karalienes Elizabetes II nav vienkāršākais uzdevums- atteikties no savām ambīcijām un karjeras, lai būtu atbalsts savai sievai. Tomēr Edinburgas hercogs Filips izbaudīja dzīvi pēc iespējas vairāk, izmantojot izdevību, lai veselu gadsimtu nodzīvotu pilnasinīgi un krāšņi. 

Žurnālists Roberts Džobsons, kurš sarakstījis vairākas grāmatas par karalisko ģimeni, soli pa solim caur dokumentāliem notikumiem, izmantojot savas žurnālistikas prasmes, attaino prinča Filipa dzīvi no piedzimšanas līdz nomiršanas brīdim, paralēli dzīves traģēdijām, skandāliem, svinīgiem brīžiem un lielākajiem sasniegumiem, parādot arī vesela gadsimta svarīgākos notikumus. Prinča Filipa dzīve nav bijusi no tām vienkāršākajām- skarbie un emocionāli atsvešinātie bērnības gadi ietekmējuši arī viņa rakstura īpašības un nākotnes lēmumus, tai skaitā diskutablos un skarbos izteikumus ne vienā vien vizītē, izraisot ne vienu vien starptautisku skandālu. 

 

Prinča Filipa dzīvi nevar attainot neparādot viņa tuvākos līdzgaitniekus- karalieni, princesi Diānu, bērnus un mazbērnus, tāpēc šeit ir gana daudz nodaļu atvēlēts arī viņiem.

Pieradis pie spartiskas, punktuālas, militārā stila audzināšanas, viņš tādu attieksmi gaidīja arī no apkārtējiem, līdz ar to ne velti karaliskajai ģimenei kritiķi piedēvē emocionālo aukstumu. "Man vienkārši nācās ar to tikt galā"- tāda bija prinča Filipa mantra un šķiet, tā viņš arī attiecās pret jebkuru dzīves uzlikto pārbaudījumu, pieņemot, ka arī tuvākie cilvēki spēs sakostiem zobiem tikt galā ar pārdzīvojumiem. 

 

Lai arī lielāko daļu dzīves princis Filips dzīvoja karalienes Elizabetes ēnā, mājas patvērumā privātā vidē viņš tomēr bija ģimenes galva un tieši karaliene bija tā, kura pieņēma viņa skarbos izteicienus un mēģināja nogludināt diplomātiskās situācijas. Laika biedru atmiņu epizodes ir daļa, kas veido stāstu par personāžu, taču jāņem vērā, ka pilno ainu mēs nekad neuzzināsim, tikai izrautas frāzes no sarunām, kas tiek interpretētas atkarībā no situācijas.

 

Grāmata visiem tiem, kas ar aizrautību veras uz karalisko ģimeni, kā arī autobiogrāfiju cienītājiem, vēlreiz apliecinot, ka arī augstdzimušie ir tādi paši mirstīgi cilvēki kā mēs, piedevām ar sarežģītiem raksturiem un traģiskiem dzīves notikumiem. 

 

Tulkotāja: Ingrīda Zaķe

Izdevniecība: Latvijas mediji


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive