Agustina Basterrika "Izsmalcināta gaļa"

July 06, 2023  •  Leave a Comment

 Agustina Basterrika
"Izsmalcināta gaļa" 2023

 

 

Agustina Bazterrica 
"Cadáver exquisito" 2017

AAA_4275AAA_4275SK

 

BRĪDINĀJUMS- GRĀMATĀ IR BRUTĀLAS UN VARDARBĪGAS AINAS!

 

Es tevi izaicinu- izlasīt šo grāmatu līdz galam, jo gluži vienkārši šī reiz ir tā grāmata, kura nebūs visiem, bet tie, kas to spēs pieveikt- tā būs neaizmirstama. NEAIZMIRSTAMA. Burtiski.

 

Wow, kàds gaļaini brutāls darbs no Argentīnas. Un ar gaļainu es domāju-burtiski. Šausmu distopija, kurā var saskatīt paralēles ar vēstures notikumiem un mūsdienām. Pats šausmīgākais šajā barbariski vardarbīgajā darbā ir tas, cik patiesībā reāls tas varētu būt. 

Pasauli ir pārņēmis vīruss, kas saindējis visus dzīvniekus, līdz ar to jebkura dzīvnieku gaļa nav ēdama. Kārē pēc proteīna cilvēki ir atraduši alternatīvu-cilvēku gaļu- atsevišķus cilvēkus vairojot, audzējot, testējot, apēdot. Lai dehumanizētu šos cilvēkus, ir aizliegts to nosaukt par kanibālismu un tirgū šī gaļa tiek saukta par “īpašo gaļu”. Tā, kā šo īpašo gaļu dārdzības dēļ atļaujas tikai elite, pie cilvēkkautuvēm uzglūn nabadzīgie ļautiņi, kuriem ik pa laikam tiek izmesta sabojājusies “gaļa”. 
Reizē ar brutālo ikdienu, Marko pārdzīvo sava bērna nāvi…

 

Līdz pat pēdējai rindiņai, nav iespējams apjaust, cik satraucoša ir šī grāmata.

No vienas puses ainas ir tik neapslāpēti atklātas, ka gribas aizvērt acis. No otras puses, man likās, ka autore runā par dzīvniekiem, aprakstot pilnīgi visas ciešanas, kādām tie tiek pakļauti. Un autore neizlaiž nevienu soli, aprakstot arī dažādos izmēģinājumus medicīnā, kā arī antibiotiku lietošanu, arī medīšanas absurdu utt. Es nezinu, kādas ir autores attiecības ar dzīvnieku aizsardzību vai vegānismu, bet man bija sajūta, ka ar dramatiskiem līdzekļiem viņa ir vēlējusies, lai lasītājs ierauga aiz gaļas tirgus visas ciešanas, ārpus visām atrunām, kādas tiek veiktas, lai izslēgtu savu atbildību. 

No otras puses-citu cilvēku, rasu, tautību dehumanizācija cilvēces vēsturē jau ir bijusi, kaut vai ebreju slaktēšana, golodomors Ukrainā. Līdz ar to, lai cik brutāli šausminošs šis romāns liktos, cilvēku spējai ratificēt savas šausminošās darbības nav limita..

 

Beigas sagrāva jebkādu ticību..

 

 

Šis ir tāds darbs, kuram nevar ielikt vērtējumu- no vienas puses- ainas ir tik brutālas, ka paliek slikti ( un ēdamais ir pēdējais, ar ko gribēsiet našķoties, lasot šo darbu), bet no otras puses- šis darbs uzdot tik daudz, neskaitāmi daudz jautājumus. Neētiskus, skarbus, tādus, kurus neviens nevēlas dzirdēt. 


Es ieteiktu uz šo darbu skatīties simboliski, abstrahējoties no vienkārši atklātajām ainām. Man lasot pilnīgi uzmācīgi nepameta doma, kurā es jautāju sev- vai autore ir veģetāriete/vegāne un šādi vēlējusies sabiedrībai paskatīties uz ierastajiem gaļas patērēšanas paradumiem.

 

 

Grāmata, ko nav iespējams aizmirst. Tik satraucoša tā ir.

 

Vai uzdrošināsies?

 

 

 

 

Tulkotājs: Edvīns Raups

Izdevniecība Zvaigzne ABC


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive