Anna Jansone "Pazudusī meita"

July 23, 2023  •  Leave a Comment

Anna Jansone

"Pazudusī meita" 2023

 

Anna Jansson
"Dotter saknad" 2019

 

AAA_4578AAA_4578SK

O, mums ir jauna rakstniece?!- bija pirmā doma, kad apskatīju jaunās grāmatas vāku. Dažkārt es pārsteidzu pati sevi, kādas asociācijas un domas man iešaujas prātā. Zviedru kriminālromāna autore mani pārsteidza vairākkārt, un pozitīvi.

Nezinu, kāpēc ir tik viduvēji vērtējumi goodreads platformā, bet šī pirmā grāmata no izmeklētāja Kristofera Barksa sērijas man patika daudz labāk kā cita Zviedrijā apbalvotā krimināldrāma. Tieši skandināviskā noir atmosfēra bija tā, kas ļāva izbaudīt šo pelēki drūmo stāstu. Mitrums, aukstums, allaž rudenīgi miglainais laiks, skarbie cilvēku tipāži, senas traģēdijas, kas vieno mazā ciemata iedzīvotājus, kuri viens otru pazīst kopš dzimšanas. Šādos stāstos maz kas ir romantizēts, šeit prasās pēc karsta kakao un ievīstīties dziļāk siltā pledā, iekurt kamīnu un ieslīgt nomierinošajā dzirksteļu sprakšķēšanā, ik pa laikam uzmetot baiļpilnu skatu uz logu, lai pārliecinātos, vai kāds no ārpuses nemanāmi nelūr iekšā apgaismotajā istabā.

Gluži kā nodotas stafetes kociņš, gadiem ilgi, šo ciešo kopienu nepamet neatrisināti jautājumi, kas met aizdomu ēnas uz visiem iedzīvotājiem.

 

Izmeklētājs Kristofers gadiem meklē atbildes, kas notika ar viņa meitu vecmeitu ballītē, kad Vēra ar draudzeni devās ezerā ar laivu. Draudzene tika atrasta nākajā dienā noslīkusi, bet Vēras līķis tā arī nekad netika atrasts. Kad tiek nogalināta Kamilla, kas vizuāli ir ļoti līdzīga pazudušajai meitai Vērai, Kristofers arvien vairāk uztraucas par kaimiņu meiteni Denīsi, kuras līdzība ar meitu burtiski satricina izmisušo izmeklētāju. Meklējot atbildes par senajiem notikumiem, atklājas arvien vairāk noslēpumu un netīru darījumu.

 

Nav pārsteigumu, ka galvenais izmeklētāja tēls ir dzīves sagrauts, vientuļš vīrietis, kurš meklē jēgu savai eksistencei. Arī pārējie tēli viens par otru ir nepatīkamāki, aizdomīgāki, noslēpumaināki un brīžiem uzmācīgi, tādejādi aizvedinot prom lasītāju no galvenā vaininieka. Autore neidealizē nedz vietu, kur notiek darbība, nedz savus varoņus, ļaujot viņiem būt dzīves un notikumu apbružātiem, robustiem un brīžiem dzīvnieciskiem, tajā pat laikā lasītājam ļaujot noslēpumus rakt laukā vienu pēc otra, lai pārsteiguma momentā iekristu bedrē, ko pats racis. Grāmatas nobeigums uzvedina uz nākamo sērijas daļu, atļaujot lasītājam nojaust virzienu, kurā dosies izmeklētājs.

 

Patiks tiem kriminālromānu lasītājiem, kuri izbauda skandināvu noir atmosfēru, kuras pamatā ir noslēpumi, ciemats, kur viens otru pazīst un problemātiski varoņi. 

 

PS. Lai arī es neesmu sēriju fane, tā kā šī ir pirmā daļa, tad izbaudīju šo grāmatu. 

 

 

3.8 zvaigznes

 

 

 

Tulkotāja: Dace Andžāne

Izdevniecība: Latvijas mediji


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive