Māris Rungainis "En Den Dīno Šoko Loko Tīno"

July 18, 2023  •  Leave a Comment

Māris Rungainis, Reinis Pētersons, Una Smilgaine

"En Den Dīno Šoko Loko Tīno" 2023

 

AAA_4527AAA_4527SK

Galvenais bija atrast pantiņu par sevi, pārējais ir mazsvarīgi. 

 

"Sandra iet uz upi,

Upē noķer krupi

Un aiz pakaļkājiņām

Nes uz savām mājiņām.

Mājās paņem dunci,

Pārgriež krupim punci

Un ar gardu mutīti

Apēd savu krupīti."

 

Šis ir kā mazliet atgriezties atpakaļ bērnības pagalmā vai skolas solā, kur skaitāmpanti, lai izvēlētos spēļu vadītāju, tika lietoti itin bieži, tāpat arī neskaitāmie ķircināmie panti skolā, lai izrādītu savu gudrību asprātīgāko un aizskarošāko apzīmējumu lietošanā.

Māris Rungainis apkopojis spilgtākos un interesantākos pantiņus, daudzus tik labi pazīstamus, citus savukārt nedzirdētus vai dažādi pārveidotus. Papildināti ar kolorītiem un spilgtiem Reiņa Pētersona zīmējumiem, kas padara skaitāmpantus atraktīvus, dzīvīgus un krāšņus, iemosojot tekstu kustīgās ilustrācijās. Savukārt interesantie Unas Smilgaines komentāri paskaidro pantiņu izcelsmi, nozīmi un pielietojumu.

Ar ko tad atsķiras šie panti- te palīdzēs autoru skaidrojums. "Skaitāmpanti ir īsi, ritmiski teksti, kurus lieto, lai noskaidrotu spēles vadītāju vai dalībniekus.", savukārt "ķircināmie panti ir īsi, humoristiska vai satīriska rakstura bērnu folkloras teksti, kuru funkcionālā vide visbiežāk ir skola".

 

Pantiņu lasīšana un skaļa skaitīšana veicinās valodas lietojuma izpratni, jaunu tekstu veidošanu, prasmi spēlēties ar vārdiem, atmiņas nostiprināšanu un reizē iemācīs ko tādu, kas, iespējams, ir palicis tikai kā vecāku bērnības mantojums. Arī kā iedvesma radīt savus ķircināmos pantiņus. Ja reiz apcelt, tad ar glanci.

 

 

"Jānītis uz skolu gāja,

Reizrēķinu nezināja.

Skolotāja divi lika,

Direktors ar bomi sita."
 

 

Jāsaka, ka daži no ķircinājamiem pantiem no pieaugušā skatu punkta veroties ir diezgan graujoši un apsmejoši. (piezīme un marš pie direktora!)

 

Izdevniecība: Liels un mazs


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive