Nita Prouza "Istabene"

July 17, 2023  •  Leave a Comment

Nita Prouza

"Istabene" 2023

 

Nita Prose
"The Maid" 2022

 

AAA_4301AAA_4301SK

 

"Mollija Mutante. Robots Rumba. Pedantiskā Plānprāte." (159.lpp.)

 

Grāmata, kuru uztvēru kā izklaidējošu pasaku ar meksikāniskiem ziepju operas elementiem, atslēdzot racionālo urķējošo prātu, kas meklē caurumus, kuru ir ne mazums. Man grūti ielikt šo standarta trillera lauciņā, jo "Istabene" cauri visam romānam lauž kādas vienas konkrētas skaidras žanra robežas, ja vien neskaita dominējošo "kurš paveica noziegumu" līniju. Romānam uzņemot apgriezienus, autore arvien vairāk ieved lasītāju ziepju operas notikumos, kuros viss notiek tā kā notiek tikai tāpēc, lai ātrāk aizvestu līdz grand finale neticamajam nobeigumam. Bet, vai "Istabene" veica pašu svarīgāko uzdevumu mani izklaidējot? O jā, es izrāvu romānu vienā piegājienā, reizē galvā sacerot konspirācijas teorijas, kuras diemžēl neattaisnojās. 

 

Lieta, kas man vēl joprojām neliek mieru- vai autore smejas kopā AR galveno varoni Molliju vai PAR viņu. Katrā ziņā šī ir viena no tām grāmatām, par kurām visi ir vai nu sajūsmā, vai tik kritiski vīlušies, un zaudējuši jebkādu uzticību autorei. Ņemot vērā, kādus panākumus sasniedza šī kanādiešu redaktores debija, mēs noteikti sagaidīsim vēl kādu pārsteigumu no Nitas Prouzas.

 

Regency Grand viesnīcas istabene Mollija, kura ir savādāka kā pārējie, mēģina iekļauties sabiedrībā un pedantiski veikt savus pienākumus. Brīdī, kad VIP numuriņā tiek atrasts miris viesis, Mollija tiek ierauta virpuļojošā notikumu virpulī. 

Mollijas tēls ir spilgts un brīžiem humoristiski attainots. Vārdā nenosauktās diagnozes dēļ, lasītājs pārtop par mentālās veselības speciālistu, pēc pazīmēm mēģinot saprast, vai Mollijai ir autiskā spektra traucējumi vai kāda cita diagnoze. Līdz galam nav skaidrs, kāpēc Mollijas tēls brīžiem šķiet spējīgs uz rīcību, kāda iepriekšējā momentā pēc aprakstītā nav iespējama. Lai arī tas ir lieliski, ka tiek aktualizēts jautājums par sarežģīto ikdienu cilvēkam ar autismu, tomēr nepamet sajūta, ka tas tiek aprakstīts kā humoristisks joks, kurā mēs visi kopā pasmejamies par Mollijas ķibelēm un nespēju iekļauties sabiedrībā, trivializējot nopietno tēmu. 

Tas viss man atgādina krievu seriālu "Viesnīca Belgrada" un "Kuhņa", kurā ir neskaitāmas kuriozas situācijas un notiek neiespējamais. 

 

3.8 zvaigznes

 

"Tā ir ar tām sāpēm. Tās ir tikpat kā lipīga slimība. No cilvēka, kurš izjūt sāpes pirmais, tās izplatās pie tiem, kuri viņu visvairāk mīl." (174.lpp.)
 

 

 

 

 

Tulkotāja: Laura Romanovska

Izdevniecība: Zvaigzne ABC


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive