Fido Nesti Džordžs Orvels "1984"

September 09, 2023  •  Leave a Comment

 Džordžs Orvels "1984"

Fido Nesti 2023

 

Fido Nesti  (Adapter/Illustrator) ,  George Orwell
"1984"

 

AAA_6399AAA_6399SK

"Partijas centienu galamērķis, Vinstons sprieda, bija kaut kas milzīgs, baigs un mirdzošs- tērauda un betona pasaule ar kolosālām mašīnām un briesmīgiem ieročiem, karavīru un fanātiķu nācija, kas soļo absolūtā vienībā, domā vienas un tās pašas domas un izkliedz vienus un tos pašus saukļus, nemitīgi strādā, karo, triumfē, vajā pretiniekus- trīssimt miljonu cilvēku ar vienu seju." (59.lpp.)

 

"Karš ir miers. Brīvība ir verdzība. Nezināšana ir spēks." 
 

 

Ar Erika Artura Blēra (visiem zināmu kā Džordžu Orvelu) šedervu "1984" es iepazinos pirms padsmit gadiem. Mani šokēja un vienlaikus sajūsmināja šis drūmi nospiedošais distopijas darbs par totalitāro valsti, kurā valda domu policija un Lielais Brālis nenovērš no tevis ne aci.

Vissatricinošākais bija apzināties, ka Orvels ir ieskicējis reālistisku pasauli, kurā valdošā vara nozombē un pakļauj savus iedzīvotājus, iznīcinot jebkādu spriestspējas brīvību vai indivīda izpaušanos, noārdot tādus laika lielumus kā pagātni un nākotni, atstājot visu depresīvi iznīcinošā tagadnē. It kā pats Orvels rakstot redzētu nākotni. (Nosaukums "1984" ir kā anagramma gadam, kad autors uzrakstījis romānu- 1948)

 

Šī brazīliešu mākslinieka Nido Nesti adaptētā un ilustrētā grāmata, ir fantastiska iespēja ieraudzīt šo slaveno antiutopijas romānu jaunā gaismā, it sevišķi jaunajai paaudzei, kuru interesē mūsdienu inovācijas un vizuāli piesaistošs izpildījums. Apgalvot, ka šis grafiskais romāns ir vienkāršāks, nav pamatots, jo Orvela romānā lietotie jaunvārdi un jaunruna nav viegli uztverama, prasa iedziļināšanos un aktīvu līdzdomāšanu, bet tieši valodai, domu plūdumam un informatīvajai telpai ir milzu nozīme Orvela radītajā valstī Okeānijā. 

Nido Nesti ieturētā krāsu gamma- sarkans, pelēks un melns, savijas cauri visam grafiskajam romānam, radot pelēcīgi depresīvu atmosfēru, kurā spiežas laukā izmisums, vientulība, nabadzība, fiziskais sakropļojums un vienaldzība, tādā veidā ar mākslinieciskajiem līdzekļiem paspilgtinot romāna vēstījumu.

Grāmatas mērķis nav izklaidēt vai iepriecināt, šī ir visnotaļ nospiedoša lasāmviela, apzinoties, cik reālistiska tā ir arī mūsdienās- tepat pāri robežai, kur valdošā vara maina informāciju pēc savas patika, labo vēstures lappuses, izrēķinās ar opozīciju un sagrauj jebkādas iespējas uz domu brīvību. Bet romāna spēja uzšķērst strutojošas brūces, liek atvērt acis un likt domāt.

 

 

Iesaku visiem, kas nav lasījuši Orvela klasisko šedervu "1984", kā arī tiem, kuri vēlas atkārtoti paskatīties uz jau zināmo darbu no pavisam citas puses. Īpaši iesaku jauniešiem.

 

 

4 zvaigznes

 

Tulkotājs: Valdemārs Kārkliņš

Izdevniecība: Zvaigzne ABC


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive