Sandra Krūmiņa "Zvaigžņu dārzi"

September 07, 2023  •  Leave a Comment

Sandra Krūmiņa

"Zvaigžņu dārzi" 2023

 

 

AAA_6297AAA_6297SK

"Ikviena senvieta var kļūt mistiska, ja tajā viesojas ar pareizo noskaņojumu. Ikvienu noslēpumu cilvēks var sev uzburt pats, ja nāk ar cieņu, iedvesmu un apbrīnu." (231.lpp.)

 

Slavinošās atsauksmes no tiem, kas labi pazīst drēbi (šeit- daudz lasa fantāzijas un šausmu literatūru), man burtiska izmeta āķi, lai ievilinātu mani šajā nezināmajā pasaulē, kurā mājo dažādi pārdabiski tēli. Man patīk izaicinājumi, pat, ja tie ir tik vienkārši, kā lasīt tāda žanra grāmatas, ko ikdienā nelasu. Un patiesībā jau šeit ir maz no fantāziju romānos veidotās pasaules- izņemot teiksmainos nostāstus, latviešu folkloras nozīmi un mistiko šausmu atmosfēru, šis ir gluži reālistisks romāns, kurā ģimenei, darba dzīvei un romantiskām attiecībām ir nozīmīga loma galvenās varones dzīvē. Tāpēc ieteiktu to ikvienam lasītājam, kuri ir atvērti pret maģisko un mistisko, jo es nesauktu šo par fantāzijas romānu. 

 

"Zvaigžņu dārzi" mani burtiski uzlūdza ciemos uz man nezināmu pasauli, kurā šaurā draugu lokā sajūsminās par astronomiju, seno latviešu mītiem, zīmēm un dieviem, kā arī savvaļas piedzīvojumiem, kuros ugunskura liesmas, vientuļi meža nostūri un zvaigžņotas naktis ir sava veida meditācijas altāris. Un mani aizrāva šī pasaule, kurā ar interesi uzzināju neparastas nianses, faktus un informatīvus vēstījumus. Nepameta sajūta, ka šī ir Sandras Krūmiņas pasaule un ikdiena, kurā mijiedarbojas zinātne, daba un kultūra. Neskatoties uz to, ka šis ir debijas romāns, tas ir prasmīgi izstrādāts un  detalizēts. Nevaru apgalvot, ko par visu minēto teiktu paši zinātnieki un pētnieki, bet Sandras rakstītais uz mani atstāja iespaidu- tēmas niansēti apskatītas. Iespējams tieši šī detalizētā atronomijas un folkloras izstrāde var būt kādam arī mīnuss, 600.lpp izstiepjot tēmas garos pārspriedumos. Varbūt, ka koncentrēta sižeta līnija, kas uz pusi samazinātu romāna apjomu, aptvertu plašāku lasītāju loku, tajā pat laikā tiem, kas dzīvo šajās tēmās, tas būs tas, kas piesaistīs. 

 

Elga, kura strādā observatorijā, kādā no savām naksnīgajām pastaigām pa mežiem kopā ar draugu Linardu purvainā vietā uziet neparastu, nokaltušu koku. Turpinot savas ikdienas gaitas, Elga saprot, ka sastapšanās ar ērmīgo koku nepamet viņas prātu un ik pa laikam par sevi atgādina. Viņa sāk interesēties vairāk par latviešu folkloru un simboliem, atklājot veļu valstības pasauli, kurā katram neapdomātam solim var būt sekas. Risinot senču atstātās seno zīmju mīklas, Elga arī savā privātajā dzīvē sastopas ar vairākām dilemmām, mēģinot saprast, kam īsti pieder viņas jūtas-sen pazīstamajam Lindardam vai folkloras pētniekam Aretam. Jo vairāk Elga nododas seno zīmju un senlatviešu debesu spīdekļu izzināšanai, jo tuvāk viņai pietuvojas veļu valstība, romānam ieņemot šausmu literatūras noskaņu.

 

Folkromāns, kas aktualizē latvisko folkloru, mītus, teiksmas un senlatviešu zīmju nozīmi, apliecinot, ka arī ar latvisko simbolismu, senvietām un dievībām var uzburt aizraujošu mistisku romānu, kurā valda spocīgi drēgna atmosfēra. 

 

"-Aiz jūras ir dzelzu trepes, deviņi dzelzu stabi, tur, tu, ļaunais gars, kāp augšā, es tevi pieslēgšu ar deviņām atslēgām..." (408.lpp.)

 

PS. Romānā tiek lietoti lamu vārdi bez liekulības.

 

Izdevniecība: Zvaigzne ABC
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive