Kirstena Torupa "Līdz ārprātam, līdz nāvei"

January 24, 2024  •  Leave a Comment

Kirstena Torupa

"Līdz ārprātam, līdz nāvei" 2023

 

Kirsten Thorup
"Indtil vanvid, indtil døden" 2020

AAA_8277AAA_8277SK

 

"Ja ir Dievs pasaulē, viņam drīz vajadzētu glābt cilvēkus pašiem no sevis. Bet ticību es jau esmu zaudējusi." (346.lpp.)

 

 Vārdi birst kā ar zābakiem izspārdītas meža ogas-veļas laukā veseliem teikumiem, rindkopām. Aumaļām vien, noslaucīdami visas saprāta paliekas.

 

Smacējoši. Žņaudzoši. Nospiedoši.

Bez atelpas. Bez pauzes. Bezspēkā. Ārprātā.

Klaustrofobiski. Haotiski. Uzmācīgi. Baisi.

 

Tieši tik fiziski un emocionāli spiedīgi dāņu autore Kirstena Torupa ar izteiksmes līdzekļiem, teksta viengabalainību un formu spēj pārņemt lasītāja prātu.

Jo karam nav atelpas. Karam nav izskaidrojuma. Karam nav paužu, saprāta, loģikas, secības, sakārtotības un pamatojuma. Tik šausminošs, nepiedodošs, nonicinošs tas iedrāžas ikviena personiskajā telpā, izvarojot cilvēciskuma paliekas. Simboliska nozīme ir arī vilcienam, ar kuru iesākas un tāpat arī nobeidzas romāns.

Mēs tik ļoti esam pieraduši pie amerikāniskā kara stāstu dramatiskā attainojuma, kurā viss šķiet pareizi iekadrēts (laiks asarām un aizkurstinājumam), nopulēts un kinematogrāfisks, ka šis neparasti veidotais dāņu rakstnieces stils paģēr no mums piepūli, spēku un pacietību. Šis nav romāns, ko ieteikt ikvienam, vai kurš spēs ikvienu aizkustināt. Šeit ir jāpieslēdz visas maņas un tas nav patīkami.

Šis ir romāns, kurš attaino kara ārprātu, kas nebija tikai vadoņu kurināts, bet kas slēpās aiz bagātnieku villu durvīm, kurā cilvēkus dalīja savējajos un zemcilvēkos, kuros šerija pielietās ballēs, izmantoja ikvienu stundu, lai pierādītu, ka dzīve ir kā nebeidzami svētki, jo izlikties ir vienkāršāk kā pieņemt patiesību. Šeit nav varoņu, mēs visi vairāk vai mazāk esam kara neķītrās spēles dalībnieki, visu izšķir tikai spēles laukums, kurā tu izvēlies spēlēt.
 

Šis romāns apskata vācu augstākās klases ikdienas dzīvi kara laikā, no dāņu atraitnes skatu punkta. Mēs esam pieraduši lasīt par karā cietušajiem, novārdzinātajiem, izvarotajiem un sapostītajiem, par fontē karojošajiem un paverdzinātajiem, bet pavisam maz ir ļauts ielūkoties tajos greznajos nacistu ģimeņu namos, kuros audzināja paklausībai mazos āriešus un tajos pat namos izkūpināja gaisā ikvienu fiziski un garīgi nespēcīgo. Mums ir ļauts ieskatīties ārprātam sejā.

 

"Hāriet, tev ir jāsaprot, ka šis karš ir zaudēts jau no paša sākuma. Tas ir jukuša cilvēka veikums. Palīgā nākot tai laupītāju bandai, kas viņam apkārt." (174.lpp.)

 

Intensīva un pielādēta lasāmviela. Bez atļaujas ieelpot.

 

4 zvaigznes

 

Es negribu šai grāmatai piedēvēt mīlestības nozīmi, ko sola aprakstā, bet, kā vēsta nosaukums- ārprāts un nāve šeit ir atliku likām.

 

 

"Karš ir teicams audzināšanas rīks, kas ļauj bērniem apgūt paklausību, uzupurēšanos un palīdzīgumu." (253.lpp.)

 

 

Tulkotāja: Inga Mežaraupe

Izdevniecība: Zvaigzne ABC


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive