Kristians Jungersens "Tev izgaistot"

January 30, 2024  •  Leave a Comment

Kristians Jungersens

"Tev izgaistot" 2024

 

Christian Jungersen
"Du forsvinder" 2012

AAA_8231AAA_8231SK

"Viņas ir nokāvušas savu seksualitāti. Viņas ir iekāpušas sārtā un nodedzinājušas savu miesu. [..] veids, kā viņa sēž, it kā neviens viņu nemīlētu un it kā viņa būtu samierinājusies ar domu, ka vairs nekad netiks mīlēta." (68.lpp.)

 

"Tev izgaistot" ir neparasts romāns, kurā savijas pāra attiecību simbiozes ceļi ar pārbaudījumiem, ko var ieviest slimības slogs, reizē filozofējot un veicinot diskusijas par neiroloģiskiem un psiholoģiskiem jautājumiem. Romāns ne reizi vien pārsteidz ar savu ērmotību un viegli satricinošām, negaidītām ainām, kuras katram lasītājam izraisīs citas emociju gammas un reakcijas kripatas.  Intriģējoši, neparasti un dīvaini. 

 

Psiholoģiskā spriedze, kas solīta lasītājam, līdz galam nepiepilda cerības, vien rada gaidu ilūziju, ka tūlīt, tūlīt sāksies gaidītā kulminācija. Iespējams, ja šīs dāņu romāns man tiktu nopārdots kā neirofilozofisks romāns vai psiholoģiska drāma, es justos daudz ieitriģētāka, jo šī svešādā smadzeņu neirozinātnes pasaule ir tik aizraujoša, mežonīga un  līdz galam neizdibināma.

Tikpat neizskaidrojami (kādus tik jokus mūsu smadzenes neizstrādā) ir tas, ka es biju iedomājusies, ka romānu sarakstījusi sieviete (šo maldīgo priekštatu paspilgtināja tas, ka romāns rakstīts no sievietes perspektīvas), tikai pabeidzot pēdējās lapas un saprotot savu kļūdu, man uzreiz galvā iezvanījās "AHA" moments- tad lūk, kāpēc ir tik daudz tās jocīgās vietas, kurās attainota vīrieša ierastā daba, kura mums sievietēm ir jāpieņem, jo gluži vienkārši vīrieši ir tādi radīti. 

 

"..[..]-vīrieši tādi vienkārši ir. [..] Get used to it. Vai paliec viena." (285.lpp.)

 

"-Neirofilozofija?

-Jā, smadzeņu pētījumu metožu izmantošana teorētiskajā filozofijā: tā kā Damsio rīkojās ar Dekartu." (187.lpp)
 

Šeit attiecības tiek preperētas tikpat skrupulozi kā smadzenes. Mazliet skumja pēcgarša. Autors ir daudz pētījis tematu un ievelk šajā izaicinošajā neiropsiholoģijas ceļojumā arī lasītāju. 

 

3.6 zvaigznes

 

Tulkotājs: Andrejs Vīksna

Izdevniecība: Latvijas mediji


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive