"Rīgas cirks. Ieskaņa. 1888-1957"

February 15, 2024  •  Leave a Comment

"Rīgas cirks. Ieskaņa. 1888-1957"

Sastādītājas: Māra Pāvula, Elvīra Avota

Māksliniece Anna Aizsilniece

AAA_8714AAA_8714SK

Laipni lūgti Rīgas cirka arēnā, kurā var ne tikai iepazīties ar leģendāriem cīkstoņiem, akrobātiem, klauniem, dzīvnieku dresētājiem, spēka sievām, burvju māksliniekiem, bet arī mazliet ieskatīties aizkulisēs, kur norisinās cirka ēku kompleksa būvniecība, uzņēmēju strīdi, biznesa vadība un traģēdijas. 1888.gadā Rīgā atklātais Salamonska cirks laika gaitā piedzīvojis vairākas pārmaiņas, kā īpašnieku, tā nosaukumu maiņu, bet allaž piesaistījis skatītājus ar talantīgiem cirka māksliniekiem gan no Latvijas, gan ārzemēm.

 

Grāmata, kas veltīta Rīgas cirka izpētei laika posmā no 1888.gada līdz 1957.gadam, savā ziņā ir  dokumentāla liecība, lai pietuvinātos atbildei, kas tad īsti ir cirks? Tā kā cirka māksla Latvijā nav daudz pētīta, daļa no informācijas ir zudusi nebūtībā, tomēr šī grāmata ir bagātīgs un aizraujošs ceļvedis šīs skatuves mākslas vēsturē, kas pārsteidz un ļauj apbrīnot, cik fascinējoša un reizē bīstama ir šī izklaidējošā cirka māksla.

 

Tikpat pārsteidzoša un grandioza kā cirka izrāde, ir veidota arī šī greznā grāmata, pieslīpējot ikvienu sīkāko elementu, sākot no uzrunājošā vāka, beidzot ar tonētajām iekšlapām. Grāmata papildināta ar vēsturiskām kartēm, fotogrāfijām, izrāžu afišām, ļaujot ieskatīties tajās vēstures lappusēs, ko pašiem nav nācis piedzīvot. Bagātīgs vizuālais materiāls ar kodolīgu tekstu uzbur ainu ar spilgtām skatuves personībām ar eksotiskiem pseidonīmiem, mainīgo valsts varu, kas vairāk vai mazāk klātesoša cirka pārmaiņu ēnā. 

 

Tā kā Rīgas cirks nesen piedzīvojis ne tikai vizuālas, bet arī statēģiskas pārmaiņas vizuālajā saturā, atliek vien cerēt, ka tas atkal iegūs savu kādreizējo spozmi, izaudzinot jaunu skatuves mākslinieku paaudzi un ļaujot skanēt Latvijas vārdam plašajā pasaulē.

 

 

4 zvaigznes

 

Izdevniecība: Latvijas mediji
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive