Kai Āreleida "Klusais okeāns"

February 14, 2024  •  Leave a Comment

Kai Āreleida

"Klusais okeāns" 2023

 

Kai Aareleid
"Vaikne ookean" 2021

AAA_8588AAA_8588SK

"..ja pasaule sastāv no meliem, nevainībai tur nav vietas, mīlestības nemaz nav, un laulība ir viens nolāpīts farss." (25.lpp.)

 

Vai dzīvi iespējams izlabot ar vistas buljona zupu? Komforta ēdiens, kas nu katrai ģimenei tiek nodots kā slepenā burvju recepte no paaudzes paaudzē, lai ārstētu slimības, sasistu ceļgalu, nelāgu dienu un salauztu sirdi. Ar mīlestību un gādīgām rokām pagatavots ēdiens, kas sasilda gan no ārpuses, gan iekšpuses. Vistas buljona zupa ar peldošu klimpu saliņām, kā mierinājuma vārdi, kad nav drosmes runāt un mierināt ar vārdiem. Zeltaina, sildoša vistas zupa brīžos, kad nepalīdz vairs nekas.

 

Ar igauņu rakstnieces Kai Āreleidas daiļradi pirmo reizi iepazinos lasot "Pilsētu dedzināšana". Arī jaunākais romāns "Klusais okeāns" neliek vilties. Autore raksta pustoņos- ļoti poētiski, plūstoši un skaisti. Sižets, kurā lasītājs tiek kā okeāna viļņos tiek mētāts laikā, norisinās dažādās desmitgadēs, kurās mēs arvien vairāk uzzinām par vienas ģimenes sieviešu intīmākajiem noslēpumiem laulības dzīvē. Emma un nu jau viņas pieaugusī meita Stella, kura pati ir māte, katra savā laika posmā izdzīvo paralēlās dzīves- mīlot, ilgojoties, saskaroties ar nodevību un sapņojot. No paaudzes paaudzē tiek nodots klusēšanas prinpips, paturot patiesību pie sevis, it kā izstāstot būtu jāpieņem to par nenovēršamo. 

Romāns ir par ģimenes saitēm, kas tā vai savādāk neatgriezeniski ietekmē arī mūsu attiecību pieredzi, pārmantojot iemācītos modeļus un spoguļojoties savas dzimtas spogulī. Tāpat arī "Klusais okeāns" ir par laulību un nodevību.  Ja ļaujas romāna viļņiem, kas velk arvien dziļāk okeāna nekurienē, agrāk vai vēlāk nākas iegremdēties zem ūdens, kur nodevības un neremdināmas ilgošanās ūdenszāles pinas gar kājām, raujot arvien dziļāk dzelmē. Lai arī sākums man patika nesalīdzināmi vairāk kā beigu daļa, romāns ir tik sērīgi skaisti uzrakstīts, ka manī iekustināja sasalušus aizkustinājuma aisbergus.

 

4 zvaigznes

 

"Pasaule ir pilna ar redzamiem un neredzamiem viļņiem" (228.lpp.)

 

 

Tulkotāja: Lelde Rozīte

Izdevniecība: Latvijas mediji


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive