John Boyne "A Ladder to the Sky"

February 05, 2024  •  Leave a Comment

John Boyne

"A Ladder to the Sky" 2018

AAA_8373AAA_8373SK

"Perhaps ir would be a good idea if everyone just stopped writing for a couple of years and allowed readers to catch up." (94.lpp.)

 

Ģeniāli. Izvairos lietot šādus vārdus, kas apzīmē pilnību, pabeigtību un dieviskumu, jo neviens romāns nav pilnīguma iemiesojums- ikviens lasītājs turpina caur sevi attīstīt autora uzrakstīto, it kā savā veidā transformējot un mainot vēstījumu. Un Boins savā tieksmē pārsteigt ar absurdu pompozu, kādas mēs esam pieraduši redzēt ziepju operas, kontroversiju un šokēšanu, ir tālu no pilnības. Un tomēr šis romāns ir ģeniāls.

Delfīnes de Vigānas "Balstīts patiesos notikumos" maskulīnā versija.

Par un ap literatūru, būšanu rakstniekam, apmātību un noziegumu. Boins ne reizi vien pārsteidz, ikvienu grāmatas nodaļu izvēršot romāna cienīgā sižeta daudzveidībā, pat neskatoties uz to, ka lasītājs ar cunami vilni tiek sviests jau iepriekš nojaušamā virzienā, adrenalīns tik uzcītīgi dauzās sirds rajonā, ka negribas izlaist šo grāmatu no rokām. Piespiežu sev ņemt dienu pauzi, jo nekādi nevēlos, kaut šī satikšanās ar grāmatu beigtos.

Cilvēcisko attiecību reālistiskais attainojums, psiholoģiskā raksturu preperēšana ir tik dzīvelīga, ka nākas uzdot jautājumu, kur šajā visā ir loma pašam Boinam. 

 

Grāmata kā sprādziens- tumša, vietām intelektuāli ironiska, skumji emocionāla un sakāpināta līdz nervu galiņiem.

Tieši tieksme pārsīlēt ar sižeta pasakainību, ir tas, par ko daudzi kritizē īru autoru, kas ir drīzāk jāpieņem kā viņa īpašais rokraksts, paspilgtinot tēlus līdz cilvēciskuma robežai. Un tieši tas bija tas, kas mani atgrūda viņa visslavenākajā darbā, kas rakstīts pusaudžiem "Puisēns svītrainā pidžamā". Ja viņa citi romāni ir tikpat spilgti kā "A Ladder to the Sky", Boins kosmosa ātrumā pietuvinās maniem īpašākajiem autoriem. 

 

Šī ir psiholoģiskā drāma par neticami izskatīgu vīrieti Maurisu, kurš savā egocentriskumā ir gatavs uz jebko, lai būtu ievērojams un atzīts rakstnieks. Pats interesantākais, ka pirmās trīs nodaļas ir rakstītas caur trīs dažādiem personāžiem, atklājot trīs dažādus attiecību stāstus ar Maurisu.

 

Love it.

 

4.5+ zvaigznes

Izdevniecība: Doubleday


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive
January February March April May June July August (1) September October November December
January February March April May June July August September October (1) November December
January (7) February (11) March April May June July August September October November December